Pytanie z dnia 24 października 2016

Witam. Do zakwalifikowania mnie do renty chorobowej zabrakło 2 lat do 5 lat składkowych w ostatnich 10 latach. Lekarze orzecznicy ZUS orzekli czasową niezdolność do pracy mimo że moje schorzenie nie rokuje poprawy- uszkodzenie nerwów kręgosłupa. Czy wystąpienie o zmianę kwalifikacji na trwałą niezdolność do pracy pozwoliłoby mi otrzymać świadczenie?
Co w takiej sytuacji należy zrobić? Nadmieniam, że mam 46 lat i całkowita ilość okresów składkowych jest znacznie większa niż w ostatnich 10 latach, gdzie przerwy w pracy spowodowane były właśnie chorobą.

Szanowna Pani, Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: został uznany za niezdolnego do pracy, ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi: 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Warunek posiadania wyżej wymienionego okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od osoby, która stała się niezdolna do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy, zaistniałego po dniu 31 grudnia 2002 r. Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do dziesięcioletniego okresu poprzedzającego datę zgłoszenia wniosku o rentę lub datę powstania niezdolności do pracy nie zalicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (renty inwalidzkiej), renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Warunku dotyczącego posiadania pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego w ciągu dziesięciolecia poprzedzającego dzień zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub dzień powstania niezdolności do pracy nie muszą spełnić osoby, które udowodnią okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn oraz zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Data powstania całkowitej niezdolności do pracy nie ma w tym przypadku znaczenia. Wobec powyższego, jeżeli Pani okres składkowy wynosi co najmniej 25 lat i zostanie Pani uznana za całkowicie niezdolną do pracy, posiadanie pięcioletniego okresu składkowego w ciągu dziesięciu lat poprzedzających dzień zgłoszenia wniosku nie będzie konieczne.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 października 2016 01:22 Obejrzało: 549 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.