Pytanie z dnia 13 stycznia 2017

Witam, chciałabym prosić o radę dot. sprawy o alimenty. Mam 21 lat, studiuję zaocznie, otrzymuję rentę rodzinną w wys. 400zł, nie mogę znaleźć pracy, gdyż jestem niedyspozycyjna, bo potrzebuję wolnych weekendów, poza tym mam dużą wadę wzroku, co wyklucza mnie z wielu branż. Mój ojciec nie żyje, natomiast matka związała sie z mężczyzna, który rok temu mnie pobił i wyrzucił z domu, matka od tamtego zdarzenia sie do mnie nie odezwała, a ja nawet nie mogę starać sie o stypendium socjalne, ponieważ potrzebuję oświadczenia podpisanego przez matkę, a ona mi tego nie da, pani z uczelni poleciła mi złożenie pozwu o alimenty, żeby uregulować sytuacje mojego utrzymania. Mieszkam u obcych ludzi w zamian za pomoc w prowadzeniu gospodarstwa i nie daje sobie rady finansowo, potrzebuje pomocy, której nawet opieka społeczna mi odmówiła. Nie mam dowodów za opłatę mieszkaniowa, a w odpowiedzi na pozew nakazano mi taki dowód przedstawić. Czy mam jakaś szanse wygrać ta sprawę? Czy mam zbierać np paragony z zakupów żywności itd? Jeżeli matka wykaże ze nie jest w stanie mi pomoc finansowo, to dostanę pomoc z funduszu alimentacyjnego? Nie wiem jakie matka ma dochody na dana chwile. W odpowiedzi na pozew sędzia napisała, ze do moich roszczeń trzeba podejść ostrożnie, gdyż jestem dorosła i powinnam podjąć prace. Bardzo bym chciała, ale nic nie mogę znaleźć stałej pracy, chwytam tylko jakieś dorywcze, natomiast nie wystarcza to na pokrycie czesnego,a nie chce rzucać studiów, dlatego w desperacji podjęłam taki krok.

Dzień dobry, z Pani pytania wynika, że już wniosła Pani pozew do sądu i sprawa jest w toku. Bez znajomości akt nie sposób wskazać co może Pani zrobić i jakie dokumenty powinna przedłożyć. Polecam więc skorzystać z pomocy miejscowego adwokata, a jeśli nie jest Pani w stanie ponieść kosztów jego wynagrodzenia- proszę złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 stycznia 2017 20:20:11 Obejrzało: 119 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Zgodnie z art. 133 KRO rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania. Przedmiotem badania przez Sąd będzie to, czy dokłada Pani starań w celu uzyskania samodzielnego utrzymania się. Z tego, co Pani napisała wynika, że nadal się Pani kształci- jest to istotna okoliczność. Należy mieć jednak na uwadze, iż Pani mama może próbować wykazywać, iż świadczenie alimentacyjne na Pani rzecz połączone jest z nadmiernym uszczerbkiem dla niej. Każda sprawa alimentacyjna jest inna, a bez wnikliwego zapoznania się z dokumentacją przedłożoną zarówno przez Panią, jak i przez Pani mamę nie da się w sposób jednoznaczny przewidzieć wyniku tego postępowania. Z pewnością jednak warto jest przedłożyć Sądowi wszystkie rachunki związane z kosztami Pani utrzymania. Pozdrawiam i w razie potrzeby zapraszam do kontaktu, adw. Anna Uznańska

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 stycznia 2017 13:08:11 Obejrzało: 104 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.