Wezwanie do zapłaty za studia po rezygnacji.

Pytanie z dnia 30 stycznia

Witam, w 2020 roku rozpoczęłam studia niestacjonarne na prywatnej uczelni. Przez pierwszy rok płaciłam za naukę, po ukończeniu pierwszego roku zrezygnowałam, ale nie zrobiłam tego na piśmie. Teraz po 3 latach dostałam list z uczelni że mam do zapłacenia prawie 12000 zł za naukę i czas do końca lutego na zapłacenie zaległości. Wcześniej uczelnia nie wysłała mi żadnego pisma że zalegam z płatnościami, czy że mam nie zaliczone jakieś egzaminy a nagle rządzą ode mnie płatności. Czy jest szansa żebym nie musiała płacić całości tej kwoty, tylko jej część.

Dzień dobry, dla udzielenia porady konieczne jest zapoznanie się z umową oraz korespondencją z uczelnią. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 stycznia 2024 11:41 Zmodyfikowano dnia: 30 stycznia 2024 11:41 Obejrzało: 45 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Umowa zawierana ze studentem (konsumentem) ma charakter umowy zlecenia. Zgodnie z art. 746 §1 k.c., dający zlecenie (student) może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającego jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu powinien także naprawić szkodę. Wypowiedzenie co do zasady nie musi być na piśmie (chyba, że wynika to wprost z umowy). Skoro zapłaciła Pani za 1 rok, a później zrezygnowała, to brak jest przesłanek ku roszczeniu wobec Pani za naukę, której Pani nie pobierała. Zgodnie z przepisami powinna Pani naprawić szkodę z tytułu wypowiedzenia bez powodu, czyli byłby to (co do zasady) wydatki które poczyniła uczelnia w związku z Pani rezygnacją.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 stycznia 2024 19:55 Zmodyfikowano dnia: 30 stycznia 2024 19:55 Obejrzało: 44 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.