Pytanie z dnia 20 grudnia 2016

W czerwcu tego roku urodziłam dziecko, i tym samym przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, obecnie jestem w 6 tc ciąży, mam wobec tego pytanie:czy musze zgłosić pracodawcy ten fakt, i czy powinnam przerwać na urlop macierzyński, i iść na zwolnienie lekarskie,czy kontynuować urlop macieryzński do końca jego trwania.

O fakcie, zajścia w drugą ciążę powinna Pani zawiadomić pracodawcę. Może Pani tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze nie przerywać urlopu macierzyńskiego i wrócić po nim do pracy na jeden dzień i przedstawić zwolnienie lekarskie L4 i udać się na zwolnienie, po czym po urodzeniu dziecka rozpocząć urlop macierzyński. Lub też przerwać urlop macierzyński, zgłosić pracodawcy gotowość do podjecia pracy, wrócić na jeden dzień do pracy i przedstawić L4 i udać się na zwolnienie po czym po urodzeniu dziecka rozpocząć nowy urlop macierzyński. Z punktu widzenia finansowego lepsze jest to drugie rozwiązanie, ponieważ w chwili obecnej na urlopie macierzyńskim przysługuje pani 80% wynagrodzenia, natomiast po zgłoszeniu l4 przysługiwać będzie pani 100% wynagrodzenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 grudnia 2016 08:57:51 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Szanowna Pani, Powinna Pani poinformować pracodawcę o drugiej ciąży. Może Pani przerwać urlop macierzyński i wrócić do pracy, a w razie niedyspozycji zdrowotnej skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, a po urodzeniu drugiego dziecka rozpocząć urlop macierzyński. Zgodnie z art. 180 § 4 Kodeksu pracy: Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli: 1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko; 2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową. Może Pani również nie rezygnować z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i wrócić po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na jeden dzień, przekazać pracodawcy zwolnienie lekarskie do dnia porodu, a po porodzie rozpocząć urlop macierzyński.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 grudnia 2016 00:16:33 Obejrzało: 27 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.