Ustalenie stanu prawnego nieruchomości

Pytanie z dnia 18 czerwca 2019

Witam!
Zakupiłem mieszkanie. Dostałem klucze do 2 piwnic przy zakupie. Piwnice nie są wpisane do księgi wieczystej.Przez 2 lata nie było problemu z sąsiadami o jedna piwnicę. Gdy odnowiłem piwnicę zaczęły się problemy.Nagle sąsiadom nie pasuje to,że mam 2 piwnice i mam ja oddać. Zgłosili sprawę do ADM(Spółki mieszkaniowej) i ci żądają abym opuścił piwnicę,gdyż ona należy do ADM.Rozumiem,że muszę opuścić piwnicę i nie mam szans wygranej w sądzie,bo piwnicy nie mam w księdze wieczystej wpisanej,pomimo,że przez 40 lat piwnica należała do wcześniejszego właściciela i nikt problemów nie miał do tego. Napisali tak:
"W związku i wnioskiem złożonym do protokołu z zebrania rocznego WM nieruchomości przy ul. ....... dot. opróżnienia komórki pod schodami ..... ... ... Zarządca ww nieruchomości wzywa Pana do opróżnienia i przekazania do dyspozycji Wspólnoty w terminie do dnia 28.06.2019r"
I tu mam pytanie:
- nie napisali na jakiej podstawie i dlaczego mam opuścić tą piwnicę (jedynie,że zebranie roczne było Wspólnoty i mam się do protokołu ustosunkować) ?
- żadnego pisma od nich nie dostałem z tego protokołu ani nawet kopi pism na jakiej podstawie mam opuścić
( np. czy to przez widzi misie sąsiadów zazdrosnych ...) ?
- co mogę w tej sytuacji zrobić?
Piwnicę wiem,że będę musiał opuścić,ale powinni mi napisać chyba dlaczego i z jakiego powodu. kto będzie miał dostęp do tej piwnicy jak oddam i w ogóle? Piwnicy kupić nie mogę jak inni sąsiedzi,którzy jakieś 15 lat temu tez kupili tam mieszkanie w tym budynku i wykupili drugą piwnicę dla siebie ,bo niby są już inne prawa w ADM niż były kiedyś. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Pozdrawiam!

Witam. Z treści Pana pisma wynika, że właścicielem nieruchomości jest wspólnota mieszkaniowa a ADM jedynie administratorem. Zebranie właścicieli podjęło decyzję o przejęciu jednej piwnicy, która należy do części wspólnej nieruchomości, tak samo jak np. winda. Nie muszą podawać podstawy prawnej, bo ta wynika z ustawy o własności lokali. Nie jest istotne, kto potem będzie miał do przejętej piwnicy dostęp - zadecyduje o tym wspólnota. Fakt, że piwnica nie stanowi Pana własności wpływa na wysokość zaliczek. Płaci je każdy właściciel lokalu we wspólnocie w wysokości - co do zasady - proporcjonalnej do swojego udziału w nieruchomości wspólnej. Udział ten odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Im większa powierzchnia lokalu i pomieszczeń przynależnych, tym większy udział w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.Wynika z tego, że osoby, które wykupiły mieszkanie wraz z piwnicą mogą być obciążone wyższymi opłatami z tytułu kosztów zarządu niż osoby, które wykupiły tylko mieszkanie.Użytkowanie niewykupionej wraz z mieszkaniem piwnicy nie ma charakteru korzystania z pomieszczenia przynależnego. Jest to natomiast umowne korzystanie z części nieruchomości wspólnej. Wspólnota Mieszkaniowa ma prawo w każdej chwili zmienić umowny sposób korzystania poprzez uchwałę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2010 (sygn. akt III CSK 325/09). Dlatego nie ma Pan prawnej możliwości przeszkodzeniu przejęcia piwnicy przez wspólnotę. A skoro Pan o tym wie, to nie rozumiem, jakiej pomocy Pan oczekuje. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 czerwca 2019 23:58 Zmodyfikowano dnia: 21 czerwca 2019 23:58 Obejrzało: 244 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry Panu, Czy jest Pan w stanie wykazać posiadanie samoistne piwnicy uwzględniając poprzedniego właściciela przez okres co najmniej 30- lat? Być może na skutek zasiedzenia stał się Pan właścicielem piwnicy. Warto w sprawie skonsultować się z adwokatem lub radcą prawny i udostępnić mu posiadane dokumenty. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 czerwca 2019 13:59 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2019 13:59 Obejrzało: 232 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.