Umowa zlecenia a kara za nieobecność w pracy.

Pytanie z dnia 14 września 2020

Witam. 7 lipca tego roku podpisałam umowę zlecenie na której był zapis odnośnie kary za każdy dzień nieobecności. Z początkiem września złożyłam wypowiedzenie w trybie natychmiastowym. Pracodawca odmówił przyjęcia wypowiedzenia, oczywiście nie pojawiłam się już w pracy, bo jak się okazało ten nie opłacał mi składek zusowskich. Mało tego, poinformowałam go, że od września mogę pracować tylko w weekendy ale ten się nie zgodził i teraz nie chce mi wypłacić wynagrodzenia, bo jak twierdzi nie należy mi się ono. Grafiku też nie dostałam, więc nie widzę powodu przez który miałby odmówić mi wypłaty. Czy mam szanse na wygranie sprawy?

Szanowna Pani, umowa zlecenie jest umową uregulowaną przez przepisy kodeksu cywilnego. Co do zasady - umowy mogą być zmieniane i można je wypowiadać, ale o szczegółach (tj. możliwości, warunkach i konsekwencjach) decyduje treść konkretnej umowy i konkretne okoliczności sprawy. W tym przypadku zalecam bezpośredni kontakt z prawnikiem. Konieczne jest przedstawienie zawartej umowy i ustalenie, jakimi argumentami i dowodami na ich poparcie może dysponować każda ze stron. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 września 2020 14:06 Zmodyfikowano dnia: 15 września 2020 14:06 Obejrzało: 6221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Musiałbym widzieć umowę - proszę o przesłanie kopii umowy. Wstępnie mogę powiedzieć, że umowę zlecenia można wypowiedzieć w każdym czasie z ważnych powodów. Dodatkowe opcje może przewidywać umowa zlecenia. Umowa taka nie może jednocześnie zakazywać wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli, które nie wymaga zgody drugiej strony stosunku prawnego (na marginesie - przy zleceniu mamy zleceniodawcę i zleceniobiorcę, a nie pracodawcę i pracownika :-). Zatem to, że zleceniodawca nie przyjął Pani wypowiedzenia nie ma tu znaczenia. Rozumiem, że zostawiła je Pani w sekretariacie lub wysłała mu pocztą tradycyjną, prawda? Co do zapłaty wynagrodzenia - jeżeli należało się ono wg umowy i rzeczywiście wykonała Pani wskazane w umowie czynności w ramach stosunku zlecenia, to należy się Pani zapłata. Należy się ona również wtedy, gdy osobiście nie wykonywała Pani tych czynności, ale posłużyła się tu osobami trzecimi, które działały na Pani zlecenie. Wynagrodzenie nie należy się tylko wtedy, gdy nie wykonała Pani tych czynności wg umowy

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 września 2020 18:42 Zmodyfikowano dnia: 15 września 2020 18:42 Obejrzało: 6221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.