Umowa dożywocia z zapisem nieodpłatnego korzystania przez daroczyńcę.

Pytanie z dnia 14 maja

Czy umowa darowizny z zapiskiem ustanowienia nieodplatnie na polecenie darczyncy na jego rzecz dozywotnie prawo uzytkowania lokalu, wspolne mieszkanie, nieodplatne korzystanie z wody, energi, ogrzewania...to czy taka umowa bedzie brana pod uwage przy zachowku? Dorowizna przekazana w maju 2012 a darczynca zmarl w kwietniu 2021. Darowizna przekazana jednemu z czworga dzieci. Prosze o odp

Dzień dobry darowizna powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu zachowku. Nie wlicza się umów dożywocia. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 maja 2021 13:08 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 13:08 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Szanowny Panie, jeżeli mamy tutaj odczynienia z umową darowizny to może być ona brana pod uwagę przy zachowku. Tutaj nie ma znaczenia data dokonania darowizny gdyż mamy do czynienia z osobą z kręgu spadkobierców. Art. 994 k.c. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanoiwcz. Dziękuję za pozytywną opinię.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 maja 2021 13:19 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 13:19 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, umowa darowizny nie pozbawia uprawnionego prawa do zachowku, ale ze służebnością co do zasady może obniżać jego wysokość. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 3 z dnia 14 maja 2021 15:48 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 15:48 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.