Umowa dożywocia.

Pytanie z dnia 10 stycznia

Dzień dobry.
Mam z babcią notarialnie podpisaną umowę dożywocia. Jestem w tej umowie zobowiązaną a babcia dożywotnikiem. W umowie jest zapis że zobowiązuje się:przyjęcie dożywotnika/zbywcy (czyli dotychczasowego właściciela nieruchomości) jako domownika,
dostarczenie dożywotnikowi wyżywienia,
dostarczenie dożywotnikowi mieszkania,
dostarczenie dożywotnikowi ubrań,
dostarczenie dożywotnikowi światła i opału itp. Mam pytanie do części o przyjęciu dożywotnika jako domownika- czy babcia musi mieszkać w darowanym mieszkaniu? Lub czy w ogóle musi mieszkać ze mną? Czy możemy mieszkać w osobnych mieszkaniach ale nadal oczywiście sprawuje nad nią opiekę.
Dziękuję

Dzień dobry. Świadczenia zobowiązanego w stosunku do dożywotnika nie muszą być realizowane osobiście. Wynika to z brzmienia art. 908 § 1. K.C. Zgodnie z jego treścią na nabywcę nieruchomości nałożony jest obowiązek dożywotniego utrzymania zbywcy, ale forma i sposób realizacji tych obowiązków są dowolne, Pani i babcia możecie mieszkać osobno, jeśli tak zdecydujecie, a opieka nad babcią będzie zapewniona. Pozdrawiam r pr Małgorzata Połubińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 stycznia 2024 13:58 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2024 13:58 Obejrzało: 84 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Z jednej strony babcia nie ma obowiązku korzystania z uprawnień jakie jej przysługują w ramach umowy dożywocia. Ważne jest natomiast aby po stronie właściciela nieruchomości istniała gotowość do podjęcia opieki na dożywotnikiem. 2. Z drugiej strony natomiast możecie Państwo w dowolny sposób zmodyfikować umowę dożywocia i np. zmienić nieruchomość, co do której uprawniona będzie babcia. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 stycznia 2024 14:18 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2024 14:18 Obejrzało: 81 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.