Umowa B2B a zasiłek macierzyński.

Pytanie z dnia 15 lipca

Dzień dobry,
Jestem zatrudniona na umowę o pracę (na czas nieokreślony) i obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński połączony jest z urlopem wychowawczym więc okres na zasiłku ma wynosić 1 rok płatne 80%.
W firmie w której jestem zatrudniona pojawiła się oferta pracy którą chciałabym zaakceptować. Forma zatrudnienia miałaby być B2B czyli samozatrudnienie. Czy podejmując taka formę zatrudnienia tracę prawo do zasiłku który obecnie przyjmuję? Pracę podjęłabym po 6 miesiącach bycia na zasiłku macierzyńskim.
Słyszałam, że kobieta będąca na zasiłku macierzyńskim/wychowawczym może podjąć prace (nawet dla tej samej firmy) tylko na inna umowę np. o dzieło lub zlecenie ( nie wiem jak jest z B2B) nie tracąc prawa do zasiłku macierzyńskiego który aktualnie pobiera.
Bardzo proszę o wyjaśnienie w tej sprawie ponieważ z tego co widzę przepisy prawa nie są jasne co do tej kwestii więc wszystko wskazuje na to że jest taka możliwość.
Z poważaniem,
Paulina

B2B - to umowa między przedsiębiorcami. To oznacza, że musiała by pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej - na przykład jednoosobowej działalności gospodarczej. To wiąże się z koniecznością odprowadzania składek ZUS z tytułu prowadzenia działalnośći gospodarczej. Co do samej możliwości, to rzeczywiście przepisy nie są jasne ale większość komentatorów uważa, że jest to możliwe na takich samych zasadach jak zawarcie dodatkowej umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. Dodatkowo załączam artykuł opisujący tę tematykę. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-legalnie-dorobic-na-urlopie-macierzynskim-8055895.html

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2022 11:08 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 11:08 Obejrzało: 37 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.