Pytanie z dnia 21 sierpnia

U notariusza mama przepisala mnieszkanie na mnie swojego syna w darowiznie wszystko zalatwione przes sad i w urz.gminy oraz we wspolnocie.mama z wiekiem 87 lat stracila rozeznanie i chce to mieszkanie przepisac na obca osobe.moze to zrobic .ja jestem wlascicielem wszystkie media sa na mnie. Nie wiem co w takiej sytuacj zrobic.mama ma zagwarantowane dozywotnie przebywanie w tym mieszkaniu.opiekuje sie nia place rachunki .kupuje jedzenie place za opiekunke woze do lekarza.ale mama zostala omotana przez sasiadke ...co zrobic

Dzień dobry, w jaki sposób mama „przepisała” mieszkanie na Pana ? Czy zawarliscie umowę darowizny lub o dożywocie czy też mama tylko spisała testament ? Jeśli aktualnie Pan jest właścicielem mieszkania, to mama nie może nim rozporządzać. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 sierpnia 2018 16:38:21 Zmodyfikowano dnia: 21 sierpnia 2018 16:38:21 Obejrzało: 46 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Witam, z tego co rozumiem to Pana mama nie w drodze umowy darowizny, lecz prawdopodobnie w drodze umowy dożywocia przeniosła na Pana własność nieruchomości ( mieszkania). Wynika to z faktu, że w umowie darowizny darczyńcy nie przysługują żadne świadczeń w zamian przeniesienie własności. Z opisu sytuacji wnioskuje, że Pana mama ma zagwarantowane świadczenia z Pana strony np. w postaci dożywotniego przebywania w przekazanym Panu mieszkaniu. Wobec tego w takiej sytuacji nie mamy do czynienia z umową darowizny. Jeżeli stał się Pan właścicielem nieruchomości, to Pana mama na chwilę obecną nie może dysponować własnością przekazanego Panu mieszkania. W przypadku umowy dożywocia istnieje potencjalnie możliwość ingerencji w stosunek umowy dożywocia - art. 913 kodeksu cywilnego. Przepis ten reguluje możliwość zamiany Pana świadczeń na rzecz mamy na rentę odpowiadającą wartości świadczeń oraz możliwość rozwiązania umowy dożywocia. Jednak podsumowując muszę podkreślić, że po pierwsze musiałby Pan ustalić jaki charakter prawny ma ta umowa oraz czy istnieją przesłanki do ingerencji w stosunek powstały na mocy tej umowy. W tym celu proszę skierować się po pełną analizę Pana sprawy. Pozdrawiam Michał Gruchacz

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 sierpnia 2018 17:00:48 Zmodyfikowano dnia: 21 sierpnia 2018 19:13:35 Obejrzało: 44 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.