Pytanie z dnia 27 października 2016
Mam problem ze wspólnotą, Rozpoczął się nowy sezon grzewczy, u mnie temperatura w mieszkaniu nie przekracza 18 stopni (dogrzewam się piecykami elektrycznymi, co jest dość obciążające dla budżetu).
Zgłaszam do wspólnoty, że kaloryfer na klatce schodowej znajdujący się na parterze jest dużo cieplejszy niż moje kaloryfery (które są praktycznie zimne). Myślę, że świadczy to o różnicy w dostarczaniu ciepła. Wywiązuję się z płatności od lat, myślę, że to zrozumiałe, że oczkuję również wywiązania się drugiej strony. jednak mimo wielokrotnego zgłaszania problemu nikt nie reaguje. Co mogę prawnie zrobić, w jaki sposób wyegzekwować odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, czy inne mieszkania we wspólnocie są lepiej dogrzane? Czy jest Pani pewna, że kaloryfery nie są zapowietrzone? Proszę sprawdzić czy tylko kaloryfery w Pani mieszkaniu są zimne czy także rura doprowadzająca? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani/Szanowny Panie, być może problem leży w wadliwości lub uszkodzeniu grzejnika. Można zatem spróbować przeforsować we wspólnocie tezę, iż kaloryfer jest elementem części wspólnej nieruchomości i jako taki podlega konserwacji w ramach czynności zwykłego zarządu prowadzonego przez zarząd wspólnoty. Sąd Najwyższy w uchwale III CZP 36/97 wskazał bowiem, iż „ Powszechnie przyjmuje się także, że współwłasnością objęte są ściany zewnętrzne, dachy oraz fundamenty. Nasuwa się natomiast pytanie, czy współwłasnością tą objęte są urządzenia służące do ogrzewania poszczególnych lokali oraz całego budynku, jeżeli budynek wyposażony jest w jednolity system ogrzewania. […]Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco. Instalacja grzewcza (w konkretnym stanie faktycznym instalacja c.o.) jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku. Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach.” Proszę zatem wezwać zarząd wspólnoty do wykonania czynności polegających na wykonaniu konserwacji i naprawy instalacji cieplnej – w myśl art. 22 Ustawy o własności lokali, wskazując jednocześnie, iż zarząd jako zarządca części wspólnej nieruchomości jest obowiązany do dokonywania czynności polegających na zachowaniu przedmiotu współwłasności we właściwej kondycji. Warto w piśmie podnieść, iż reguluje Pani na bieżąco nałożone na Panią obowiązki wynikające z art. 13 ust. 1 Ustawy o własności lokali.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.