Pytanie z dnia 08 marca 2017

Szanowni Państwo,
obecnie jestem w ciąży i wybieram się na trwający rok urlop macierzyński i rodzicielski. Zajmuję stanowisko starszego analityka w międzynarodowej firmie pracując w określonym projekcie. Na moje stanowisko została już zatrudniona inna osoba (na umowę na czas nieokreślony), co oznacza, że wg Pracodawcy ja nie będę mogła wrócić na to stanowisko i będę zmuszona brać udział w rekrutacji wewnętrznej na inne stanowisko w tej firmi. Jeśli moje stanowisko będzie istnieć w momencie powrotu, czy Pracodwaca postępi zgodnie z Kodeksem Pracy odmawiając mi powrotu na nie?
Z poważaniem,

Dzień dobry, zgodnie z art.183(2) kodeksu pracy ,,pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. Dopuszczenie do pracy pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego stanowi bezwzględny obowiązek pracodawcy. Niedopełnienie go może stanowić podstawę do dochodzenia przez pracownika swoich uprawnień na drodze sądowej, ponieważ działanie takie może być uznane za przejaw dyskryminacji pracownika ze względu na płeć i macierzyństwo. Postępowanie takie stanowić może również wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W przypadku, gdy nie jest możliwe zatrudnienie pracownika na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż dotychczasowe pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy definitywnie lub wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Jeżeli Pani stanowisko pracy będzie istnieć gdy Pani wróci i nie nastąpią żadne znaczące zmiany organizacyjne, pracodawca musi Panią zatrudnić na tym samym stanowisku pracy, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 marca 2017 13:33 Obejrzało: 254 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zmiana stanowiska (rozumiana jako zmiana zakresu obowiązków) dla swej ważności wymaga tzw. wypowiedzenia zmieniającego sporządzonego w formie pisemnej i doręczonego pracownikowi. Ponadto, pracownik ma prawo do odmowy przyjęcia zmian i w tym momencie wypowiedzenie zmieniające traktowane jest jako wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W praktyce przyjmuje się, iż zmiany takie jak awans lub podwyżka nie wymagają składania wypowiedzenia zmieniającego. Jednakże co do zasady wszystkie inne zmiany wymagają złożenia wypowiedzenia zmieniającego. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 marca 2017 13:43 Obejrzało: 251 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.