Świadectwo prcy.

Pytanie z dnia 20 grudnia 2020

Czy pracodawca po przejęciu części zakładu pracy z art 23' kp ma prawo wystawić świadectwo pracy za 12 lat wstecz? Zaznaczam, że nie wiąże mnie z tym pracodawcą żaden aneks do umowy.
Dziękuję

Tak, ma nie tyle prawo a obowiązek wystawienia świadectwa pracy. W przypadku przejścia pracownika do nowego pracodawcy na skutek przejęcia zakładu pracy lub jego części w trybie art. 23' kp umowa o pracę nie ulega rozwiązaniu tylko nowy pracodawca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę. Nie jest konieczne w takiej sytuacji zawieranie aneksu do umowy. Poprzedni pracodawca przekazuje nowemu akta osobowe pracownika przejmowanego. Dlatego też w przypadku ewentualnego rozwiązania umowy, obecny pracodawca musi do okresu zatrudnienia doliczyć poprzedni okres zatrudnienia u pracodawcy, od którego został przejęty pracownik oraz w świadectwie pracy powinien wykazać również okres jego pracy u poprzedniego pracodawcy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 grudnia 2020 09:57 Zmodyfikowano dnia: 28 grudnia 2020 21:45 Obejrzało: 44 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.