Stan prawny działki.

Pytanie z dnia 16 listopada 2020

Witam,

Rodzice mojego męża chcą kupić działkę i mają dylemat na kogo działkę zapisać. Mają wspólnie syna i ojciec ma córkę z pierwszego małżeństwa. Chcieli na siebie, ale czy w przypadku śmierci ojca, mama będzie musiała spłacić jego córkę, jeżeli się nie zrzeknie? Czy jak zapiszą na syna jako darowiznę to czy będzie musiał coś jej płacić? Chcieliby to zrobić tak, żeby przez sąd nic nie mogła dostać.
Czy jeżeli zapiszemy na mamę (jako nie we wspólności małżeńskiej) to po jej śmierci przejdzie wszystko na syna? Czy na ojca też?

Dzień dobry, jeśli to teściowie mają kupić nieruchomość, to wyłącznie do swojego majątku wspólnego, skoro łączy ich wspólność ustawowa. Jeśli pierwszy umrze teść, nieruchomość w chwili śmierci nadal będzie stanowić majątek małżonków, a zmarły nie zostawi testamentu, jego udział z ustawy odziedziczy żona i dzieci. Możliwości pozbawienia córki teścia prawa do nieruchomości, czy też zachowku, jest kilka, ale aby można było wskazać najlepsze rozwiązanie, trzeba ustalić dokładny stan faktyczny. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 listopada 2020 22:37 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2020 22:37 Obejrzało: 139 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Kwestia wspólności majątkowej w mojej ocenie nie ma nic do rzeczy, to po pierwsze. Po drugie, jeżeli działkę ojciec zapisze tylko na Pani męża, albo tylko na żonę, to i tak mąż albo teściowa będą zobowiązani do zapłaty zachowku przyrodniej siostrze Pani męża. Chyba że teść wcześniej darował córce określony majątek. Wówczas wartość takiej darowizny trzeba będzie doliczyć przy obliczaniu zachowku. Jeżeli darowizna będzie równa wartości zachowku, to zachowek nie będzie jej się należał, bo otrzymała swoje. Pozbawienie prawa do zachowku może nastąpić wówczas, gdy teść wydziedziczy córkę z powodu jej negatywnego zachowania względem niego (np. zerwała z nim więzi rodzinne, nie pomagała w poważnej chorobie). Istnieje jeszcze możliwość zawarcia przez teścia z Pani mężem umowy dożywocia polegającej na tym, że w zamian za dożywotnie utrzymanie teścia syn otrzyma działkę. Taka umowa dożywocia jest odrębna od darowizny. Jeżeli teściowie nie będą mieli innego majątku, to po śmierci teścia jego córka nie będzie miała z czego żądać zachowku, skoro przeniesienie własności nie nastąpiło w drodze umowy darowizny.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 listopada 2020 23:28 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2020 23:28 Obejrzało: 136 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.