Pytanie z dnia 24 kwietnia

Sprzedałam używany zegarek kobiecie która skupuje zegarki w każdym stanie.Mój zegarek był nieużywany dłuży czas i wymagał wymiany bateri był sprawny.kupująca wiedząc o tym fakcie kupiła zegarek sama proponując cenę.Po otrzymaniu przesyłki odpisała że zegarek jest zepsuty .Zarządała zwrotu zegarka lub zwrotu 1000zł z 3000zł zapłaconych na naprawę.Niczym nie udowodniła tego faktu.Czy powinnam zwrócić kupującej kwotę której żąda?

Dzień dobry. Kupująca zgłosiła Pani wystąpienie wady fizycznej rzeczy i zażądała obniżenia ceny (zwrot 1000 zł) lub odstąpienia od umowy (zwrot zegarka). Proszę pamiętać, że zgodnie z art. 557 § 1 kodeksu cywilnego, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Wobec powyższego, wydaje się, że nie musi Pani godzić się na żądania przedstawione przez kupującą. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku dochodzenia praw przez kupującą na drodze sądowej, będzie Pani musiła wykazać, że kupująca wiedziała, że zegarek wymagał zmiany baterii. Nie będzie to jednak trudne do wykazania, gdyż bateria w zegarku stanowi czynność eksploatacyjną, która nie stanowi istotnej wady rzeczy i którą kupujący powinien uwzględnić jako ryzyko kupna zegarka używanego. Pozdrawiam, adw. Anna Wróbel

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 kwietnia 2022 15:05 Zmodyfikowano dnia: 25 kwietnia 2022 15:05 Obejrzało: 40 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.