Sprawa rodzinna.

Pytanie z dnia 22 kwietnia

Jeżeli mieszkałam z ojcem dziecka po czym Mnie wyrzucił z domu z małym 4,5 miesięcznym dzieckiem wiedząc że od razu nie mam gdzie zbyt pójść czy może mieć za to jakie kolwiek konsekwencje? I czy jeżeli od Początku ciąży nie łożył na leki na wyprawke do dziecka czy mam prawo ubiegać się o zwrot?

Dzień dobry. 1. W sytuacji bezprawnego wyrzucenia Pani z lokalu może Pani złożyć na komisariacie Policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 191 § 1a kodeksu karnego, a także dochodzić udostępnienia Pani lokalu oraz odszkodowania na drodze cywilnej. 2. Może Pani dochodzić od ojca alimentów. Ma Pani także prawo do roszczenia z art. 141 § Kodeks rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 kwietnia 2022 14:45 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2022 14:45 Obejrzało: 63 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.