Pytanie z dnia 13 listopada 2016
Spółdzielnia zatrudnia ponad 50 osób. Ponad rok temu rozwiązała się organizacja związkowa. Czy pracodawca ma obowiązek powołać przedstawiciela pracowników. Jezeli tak, to na mocy jakich przepisów?
W przypadku gdy u danego pracodawcy zatrudnionych jest więcej niż 50 osób to,zgodnie z ustawą o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, pracodawca powinien powołać radę pracowników. W celu uzyskania szerszej informacji zapraszam do kontaktu.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Przedstawiciela pracowników wybiera się w zakładach pracy, w których nie działają związki zawodowe. Pracodawca ma obowiązek konsultowania bądź zawierania porozumienia z przedstawicielem załogi wówczas, gdy wynika to wyraźnie przepisów prawa pracy. Takie uregulowania znajdują się w Kodeksie pracy, ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia konsultacji oraz zachować przedstawicielom pracowników prawo do wynagrodzenia za czas przeznaczony na konsultacje. Współdziałanie pracodawcy z osobą wybraną przez załogę zostały przewidziane w art. 9(1) oraz w art. 23(1a) Kodeksu pracy. Przepisy te dotyczą zawierania porozumień zbiorowych pogarszających sytuację pracowników. Z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązek pracodawcy konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami został określony w art. 237(11a) Kodeksu pracy. Przepisy nie przewidują określenia trybu wyłaniania przedstawicielstwa i w tym zakresie odwołują się do sposobu wybierania przyjętego u danego pracodawcy, co oznacza, że to pracodawca ustala warunki i tryb przeprowadzenia wyborów reprezentanta załogi. Nie jest również określony czasowy okres powołania przedstawiciela załogi oraz zakres jego kompetencji. Ponadto ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji wprowadza obowiązek tworzenia rad pracowników u pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Obowiązek tworzenia rad nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa; przedsiębiorstw mieszanych zatrudniających co najmniej 50 pracowników; państwowych instytucji filmowych. Przepisów ustawy nie stosuje się jednak do pracodawców, u których przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 24 maja 2006 r.) zostało zawarte porozumienie dotyczące informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji zapewniające warunki informowania i przeprowadzania konsultacji co najmniej równe określonym w ustawie oraz uwzględniające interes pracodawcy i pracowników.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.