Spadek. Nabycie nieruchomości ze służebnością mieszkania.

Pytanie z dnia 04 maja

Witam proszę o pomoc .Zmarł mój ojciec,który wybudował dom na działce na której stoi budynek mojej babci .Babcia w akcie darowizny przekazała mojemu ojcu działkę z budynkiem z adnotacją służebności .Pytanie jak teraz wygląda sytuacja babci czy ja przyjmując spadek ta służebność babci przechodzi na mnie .Jak to teraz załatwić formalnie ?

Dzień dobry, jak dokładnie brzmi "adnotacja służebności" ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 maja 2022 08:28 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2022 08:28 Obejrzało: 95 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, Ustanowienie służebności korzystania z określonych pomieszczeń przysługuje uprawnionemu (babci) do chwili jego śmierci - roszczenie to nie przechodzi na spadkobierców uprawnionego. Służebność mieszkania obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości, także Panią. Nie wiem co ma Pani na myśli poprzez formalne załatwienie, ale wskazuję, że jeżeli chciałaby Pani znieść służebność babci to właściciel mieszkania co do zasady nie ma możliwości pozbawienia tego prawa, osoby uprawnionej do korzystania ze służebności. Zgodnie z art. 303 kodeksu cywilnego jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę. Jeżeli przez załatwienie formalności ma Pani na myśli, przeprowadzenie postępowania spadkowego, to istnieje możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie bądź sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. Pozdrawiam, adwokat Anna Wróbel, wzadwokaci.pl, telefon: 534 399 406.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 maja 2022 08:52 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2022 08:52 Obejrzało: 95 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.