Przepisanie gospodarstwa rolnego na córkę a wyłączenie praw siostry i kwestie zamieszkania.

Pytanie z dnia 25 czerwca

Witam
Rodzice przygotowują się do przepisania mi gospodarstwa rolnego , jestem ich córką, mam Jeszce siostrę z którą nie bardzo się dogaduje , jaką trzeba umowę spisać u notariusza i co powinna zawierać aby siostra nie miała żadnego prawa do tego gospodarstwa rolnego i czy trzeba ująć w umowie wszystko z osobna grunty , dom , maszyny rolnicze ?jest też tam zameldowana i obecnie mieszka , czy mogę domagać się aby opuściła ten dom ? jeśli tak to w jaki sposób . Proszę o pomoc gdyż nie chce później mieć problemów z siostrą , ona ma już swoją działkę , którą jej przepisali rodzice i buduję dom.
Pozdrawiam
Monika

Dzień dobry. 1. Aby siostra nie miała w przyszłości żadnych roszczeń finansowych (w tym prawa do zachowku) po śmierci rodziców, przeniesienie własności gospodarstwa rolnego nie może nastąpić w drodze zwykłej umowy darowizny. Darowizny dokonane na rzecz dzieci są bowiem po latach doliczane do spadku przy obliczaniu zachowku. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie u notariusza umowy dożywocia (art. 908 Kodeksu cywilnego) lub umowy przekazania gospodarstwa rolnego na następcę (na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). Wartość nieruchomości przekazanych na podstawie tych dwóch rodzajów umów jest całkowicie wyłączona z kalkulacji zachowku, co odetnie siostrę od możliwości żądania jakichkolwiek spłat. Fakt, że siostra otrzymała już wcześniej działkę pod budowę domu, dodatkowo zmniejszałby jej ewentualne roszczenia z tytułu zachowku, jednak umowa dożywocia lub przekazania gospodarstwa całkowicie eliminuje ryzyko sporów. 2. W umowie notarialnej należy precyzyjnie opisać wszystkie składniki majątku. Grunty oraz posadowiony na nich dom zostaną przepisane poprzez wskazanie numerów działek i ksiąg wieczystych – dom z mocy prawa dzieli los prawny gruntu, na którym stoi, więc nie przepisuje się go osobno, ale notariusz opisze go jako element składowy nieruchomości. Inaczej wygląda sytuacja z maszynami rolniczymi, urządzeniami i inwentarzem. Stanowią one ruchomości i aby stała się Pani ich właścicielką, muszą zostać szczegółowo wymienione w treści aktu notarialnego lub w załączniku do niego (z podaniem marek, modeli, numerów seryjnych lub roczników). Brak ich wyszczególnienia mógłby sprawić, że po śmierci rodziców maszyny weszłyby do ogólnego spadku, do którego siostra zachowa pełne prawa. 3. Zameldowanie siostry w domu jest wyłącznie czynnością administracyjną i nie daje jej żadnego prawa do nieruchomości ani do dalszego w niej mieszkania. Obecnie siostra zajmuje lokal na podstawie dorozumianej umowy użyczenia zawartej z rodzicami. Po przepisaniu gospodarstwa na Panią, jako nowa właścicielka, będzie Pani miała pełne prawo domagać się opuszczenia domu przez siostrę. W tym celu należy wysłać do niej oficjalne, pisemne wypowiedzenie umowy użyczenia (za potwierdzeniem odbioru) wraz z wezwaniem do opróżnienia i opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie. Jeśli siostra dobrowolnie się nie wyprowadzi, nie wolno Pani usuwać jej siłą ani wymieniać zamków. Jedyną legalną drogą jest wytoczenie przeciwko niej sądowego pozwu o eksmisję. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 czerwca 2026 12:37 Zmodyfikowano dnia: 25 czerwca 2026 12:37 Obejrzało: 21 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.