prawomocny wyrok,roszczenie,bezskuteczna egzekucja komornicza

Pytanie z dnia 06 czerwca 2019

Posiadam prawomocny wyrok wobec spółki z oo. Egzekucja komornicza nie dała efektów, spóka zmieniła włascicieli, zarzad i nie reaguje na wezwania. Czy mogę dochodzic roszen z tego tytułu bezposrednio od byłego prezesa , jakie są procedury?

Dzień dobry, w przypadku bezskuteczności egzekucji może Pan dochodzić roszczeń od członków zarządu, za których powstało zadłużenie. Trzeba więc najpierw ustalić o jakie dokładnie roszczenia chodzi i od których członków zarządu można dochodzić zapłaty. Następnie trzeba wysłać wezwania do zapłaty i złożyć pozew do sądu, chyba że zapłacą polubownie, Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 czerwca 2019 13:05 Zmodyfikowano dnia: 6 czerwca 2019 13:05 Obejrzało: 386 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Owszem tak. Zgodnie z art. 299 ustawy kodeks spółek handlowych - Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Przy czym proszę pamietać, że Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa powyżej , jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody. Pozdrawiam, Piotr Ziółkowski radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 czerwca 2019 13:41 Zmodyfikowano dnia: 6 czerwca 2019 13:41 Obejrzało: 385 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.