Prawa i obowiązki najemcy mieszkania wystawionego na licytację komorniczą.

Pytanie z dnia 02 czerwca

Jestem najemcą mieszkania które obecnie jest obiektem licytacji komorniczej, posiadam umowę najmu na czas nieokreślony. Pytanie czy mam obowiązek wpuścić komornika i osoby zainteresowane zakupem przd licytacja w dniu i godzinie wyznaczonej przez komornika?Niestety w terminie wyznaczonym przez komornika będę w delegacji czy komornik może wejść do lokalu pod moją nieobecność,czy poniosę jakieś konsekwencje z racji nieudostępnienia najmowanego mieszkania? Dłużnik czyli właściciel mieszkania przebywa obecnie za granicą.

Dzień dobry, zgodnie z art. 814 par. 1 zdanie pierwsze - jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Zalecałbym jednak zastosowanie się do pisma komornika. Istnieje bowiem przepis prawa umożliwiający wymierzenie Panu grzywny do 2 tys. zł. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 czerwca 2021 19:11 Zmodyfikowano dnia: 3 czerwca 2021 19:11 Obejrzało: 29 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Należy powiadomić komornika o sytuacji i poprosić o wyznaczenie nowego terminu. Komornik może wejść do lokalu, choć nie musi. Zgodnie z KPC: Art. 814 [Otwarcie mieszkania; przeszukanie odzieży] § 1. Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Za utrudnianie czynności komornika grozi grzywna.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 czerwca 2021 12:20 Zmodyfikowano dnia: 4 czerwca 2021 12:20 Obejrzało: 27 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.