Poszukuję porady w sprawie wykorzystanie urlopu wychowawczego

Pytanie z dnia 04 lutego

Dzień dobry. Poszukuję porady w sprawie wykorzystanie urlopu wychowawczego. Moja małżonka urodziła dziecko w 2018 roku. Wykorzystała urlop macierzyński oraz rodzicielski. W chwili obecnej przebywa na urlopie wychowawczym. Za pierwszym razem złożyła wniosek o wykorzystanie urlopu wychowawczego na rok (12 miesięcy), a następnie po upływie tego czasu kolejny wniosek o wykorzystanie reszty urlopu. Zmieniła nam się sytuacja życiowa, żona chciała by wrócić do pracy rezygnując z dalszego urlopu wychowawczego. Przez pewien okres czasu dzieckiem będzie zajmować się najbliższa rodzina. Z czasem jednak ja jako ojciec chciał bym wykorzystać pozostałą cześć urlopu wychowawczego. Spełniam wszystkie warunki do otrzymania takiego urlopu (przepracowanie powyżej 6 miesięcy na umowę o pracę). 1. Czy fakt, że małżonka zadeklarowała chęć wykorzystania całości urlopu wychowawczego spowoduje, że będę mógł wykorzystać jedynie 1 miesiąc urlopu wychowawczego?
Czy mój pracodawca może przyjąć wniosek o wykorzystanie urlopu wychowawczego po przerwie gdy żadne z nas nie korzysta z tego prawa?
Jak mogę złożyć taki wniosek do pracodawcy / w ilu częściach mogę pracodawcy złożyć ewentualny wniosek o urlop wychowawczy? Czy mam możliwość sprawdzić dokładnie (ZUS PUE?) ile urlopu wychowawczego jeszcze nam pozostaje? Jeśli podczas okresu urlopu wygasną mi uprawnienia do wykonywania mojej pracy (uprawnienia mogę nabyć tylko poprzez ciągłą pracę na danym stanowisku) pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia / umożliwienia mi odnowienia moich uprawnień związanych z pracą? Czy pracodawca może obniżyć moją pensję po powrocie z urlopu jeśli nie będę miał odpowiednich uprawnień, bo np. nie da mi możliwości ich odnowić? Będę bardzo zobowiązany za odpowiedz na moje pytania. Bardzo dziękuję za Państwa czas!

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.