Postępowanie i podział spadku po zmarłej cioci.

Pytanie z dnia 21 kwietnia 2021

Witam,

Proszę o poradę w sprawie podziału spadku po zmarłej Cioci.

Lucyna była żona brata mojego ojca, i częścią naszej rodziny przez ponad 40 lat. Oboje z Wujkiem, Marianem byli nam bardzo bliscy.

Marian zmarł kilka lat temu i jego mieszkani według prawa spadkowego przepisane zostało na Lucynę. Mój ojciec który miał prawo do jednej czwartej mieszkania jako najbliższa rodzina zrzekł się tych praw u notariusza.

Lucyna wielokrotnie wspominała o zamiarze sporządzenia testamentu, w którym dzieli swoje posiadłości na mnie, mojego brata i jej chrześniaczkę, Ankę w trzech równych częściach. Świadkiem tych rozmów był również moj brat i moja mama. Możliwe jest ze istnieją tez inni świadkowie.

Anka chrześniaczka Lucyny, jest również jej krewna. Mama Anki, wciąż żyjąca była kuzynka Lucyny po stronie Lucyny matki. Nie wiemy czy istnieją dalsi krewni po stronie ojca Lucyny. Lucyna nie miała dzieci ani rodzeństwa. Jej rodzice tez już nie żyją .

Według prawa spadkowego Lucyny kuzynce ( matka Anki) należy się mieszkanie a nam nic. Testamentu nie znaleziono i nie ma go w rejestrze testamentów. W dokumentach Lucyny znaleziono wycinek z gazety dotyczący tematu załatwiania testamentu wskazujący jej zamiary.

Proszę o poradę. Czy warto walczyć o prawo do spadku czy sąd w tych przypadkach powołuje się na prawo ustawowe?

Dziękuje serdecznie

Z poważaniem

Izabela

Dzień dobry. W opisanej sytuacji nie ma szans na dziedziczenie po Cioci w inny sposób niż na podstawie ustawy. Testament dla swojej ważności musi posiadać odpowiednią formę. Jeżeli nie został sporządzony, a spadkodawca tylko udzielał zapewnień, że ma zamiar sporządzić testament (albo przekazać danym osobom majątek po śmierci), to nie można tworzyć domniemania, że testament został sporządzony. Nie może powstać także stan prawny jak gdyby testament został sporządzony pomimo jego niesporządzenia. W tego typu sytuacjach orzecznictwo jest jednoznaczne - dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 kwietnia 2021 10:24 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2021 10:24 Obejrzało: 575 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry w takiej sytuacji, jeśli zmarła nie oświadczyła swojej ostatniej woli w obawie przed rychłą śmiercią (przy świadkach), dojdzie do dziedziczenia ustawowego. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 kwietnia 2021 13:21 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2021 13:21 Obejrzało: 569 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.