Porada w sprawie zachowku.

Pytanie z dnia 25 lipca

Dzień dobry,

Bardzo proszę o poradę. Mianowicie kilka miesiecy temu sprzedałem dom, który przepisał mi mój tata 2,5 roku temu, a jemu ten dom przepisał jego tata (mój dziadek) w 1997 roku. Od tamtej pory dziadek wraz z żona (babcią) byli wpisani w księgę wieczystą, ze mają prawo mieszkać tam aż do śmierci, ale nie byli już właścicielami domu tylko mój tata. Dziadek zmarł 25 lat temu, a babcia zmarła w styczniu tego roku. Przed śmiercią babcia podpisała pismo, ze wyrzeka się użytkowania wieczystego w tym domu. Mój tata ma dwóch braci. Każdy z braci dostał równowartość domu w gotówce, jednak nie zostało to udokumentowane prawnie, lecz tylko „na słowo, na zaufanie”. Kilka dni temu została otwarta sprawa mojemu tacie przez jednego z jego braci (mojego stryja) o ubieganie się o zachówek 1/3 części z wartości domu. Dom przy przepisaniu na mojego tatę był wart 30 tys złotych (taka informacja istniała w akcie notarialnym). Czy po tylu latach w ogóle jest jakakolwiek możliwość żeby sąd przyznał stryjowi cześć ze sprzedaży domu, jeśli tak to jaka mogłaby to być kwota?

Z poważaniem,
Mateusz

Dzień dobry, sprawa sądowa jest w toku, więc oczywiście jest takie ryzyko, że tata zostanie zobowiązany do zapłaty zachowku. Tata powinien się bronić w toku tego postępowania i wskazywać dowody przemawiające za co najmniej częściowym oddaleniem powództwa, gdyż roszczenie od części darowizny po babci nie jest przedawnione. Dla ustalenia wysokości zachowku istotny jest stan nieruchomości z chwili dokonania darowizny i według cen z daty dochodzenia zachowku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 lipca 2022 10:04 Zmodyfikowano dnia: 26 lipca 2022 10:04 Obejrzało: 72 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Tak, rodzeństwo Pana ojca jest uprawnione do dochodzenia zachowku od ojca po babci. 2. Roszczenie o zachowek po dziadku jest już natomiast przedawnione. 3. Jeżeli w toku procesu Pana ojciec udowodni, że jego brat otrzymał darowizny, to będzie możliwe pomniejszenie zachowku o tę darowiznę. 4. Wartość zachowku oblicza się wg cen z dnia orzekania o zachowku. Nie ma tutaj znaczenia to ile nieruchomość była warta w dniu dokonania darowizny. 5. Kwota zachowku wyniesie 1/2 wartości udziału brata (2/3 jeżeli jest trwale niezdolny do pracy) w aktualnej wartości nieruchomości (czyli albo 1/6 albo 2/9 tej wartości). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 lipca 2022 11:03 Zmodyfikowano dnia: 26 lipca 2022 11:03 Obejrzało: 70 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.