Porada w sprawie pracowniczej.

Pytanie z dnia 07 stycznia

Witam, jestem zatrudniona na stanowisku menagerskim niemal od 6 lat. Z uwagi na stan zdrowia jakiego nabawiłam się pracując w aktualnej firmie na poprzednich stanowiskach w sklepie internetowym (dźwiganie i przerzucanie dużych dostaw, ciężkich przesyłek, zamówień, praca fizyczna) - przeszłam operację kręgosłupa. Niestety borykam się z licznymi zwyrodnieniami, które już nie przywrócą mi pełnej sprawności fizycznej. Po roku nieobecności wróciłam do pracy, lekarz zalecił zakaz pracy w wymuszonej pozycji i dźwigania. Liczyłam się z tym, że wracam na swoje poprzednie stanowisko. Niestety otrzymałam odpowiedź od szefa, że obsadzili inną osobę na stanowisku menagerskim i pozostanie nim do końca roku. Zaciskając zęby pracowałam fizycznie w pozycji stojącej, przerzucając zamówienia i wykonując podstawowe czynności nowo pracownika przez dwa miesiące, co niestety odbiło się na moim zdrowiu fizycznym. Szef unika rozmowy, mamy nowy rok, wzięłam urlop by odciążyć kręgosłup. Urlop dobiega końca i mam duże obawy co do dalszej współpracy. Co w takiej sytuacji, praca staje się uciążliwa, czy w takiej sytuacji mogę odmówić wykonywania obowiązków? Boję się zwolnienia a wydaje mi się że podpisana umowa jest umowa lojalnościowa.

Dzień dobry. Pracodawca w tej sytuacji powinien albo przenieść Panią na inne stanowisko pracy (zgodne z zaleceniami lekarza) albo wypowiedzieć umowę o pracę. Dopuszczanie Pani do pracy na stanowisku niezgodnym z zaleceniami lekarskimi może m.in. stanowić naruszenie art. 207 § 2 pkt 1 KP, co wiązać się może z odpowiedzialnością finansową po stronie pracodawcy. Naruszeniem uprawnień pracowniczych będzie także dyscyplinarne wypowiedzenie Pani umowy z uwagi na odmowę wykonywania poleceń niezgodnych z zaleceniami lekarskimi. Takie wypowiedzenie będzie można skutecznie kwestionować, a także uzyskać odszkodowania. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tle. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 stycznia 2024 14:51 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2024 14:51 Obejrzało: 41 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.