Porada w sprawie mieszkaniowej.

Pytanie z dnia 05 października

Dzień dobry.
Sprzedaje mieszkanie. Mam kupca i podpisana umowę przedwstepna. Zadatek dostalam. 26.09 mialo nastapic podpisanie aktu notarialnego. Dostalam emaila ze kupujaca jest bardzo chora i ze nie da rady sie zjawic. Odpowiedzialam zeby ustalila nowy termin. Zadzwonilam do notariusza zeby to potwierdzic. Faktycznie kupujaca odwolala wizyte i przelozyla na 30.09. Po kilku dniach ponowilam swoja wiadomosc o ustalenie terminu. I zaproponowano mi 3.10 albo 4.10. Zgodzilam sie na 3.10. Nastepnie wykonalam telefon do notariusza by upewnic sie o odwolanej wizycie 30.09 ( kupujaca nie podala mi tego terminu) , dostalam informacje ze notariusz na nas czeka poniewaz spotkanie nie zostalo odwolane. Pojechalam do notariusza. Natomiast kupujaca sie nie zjawila i od tamtego dnia (30.09) nie odzywa się. Dowiedzialam sie rowniez ze spotkanie 26.09 zostalo odwolane, ponieważ to ja bylam chora i odmowilam termin -co jest oczywiście nieprawdą.
Pani notariusz nie chciala mi wydac zaswiadczenie o niestawieniu sie kupujacej poniewaz nie byl to termin z wezwania do stawienia się.
Co moge w takiej sytuacji zrobic? Mam wstrzymaną sprzedaż mieszkania, a kupujaca sie nie odzywa. Czy to wystarczy by zatrzymac zadatek i zerwac umowe? Czy powinnam wysłac pismo odnosnie wezwania do stawienia się na podpisanie aktu notarialnego?

Z góry dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, dla udzielenia rzetelnej porady, konieczne jest zapoznanie się z umową przedwstępną. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2022 11:21 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2022 11:21 Obejrzało: 33 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Radzę wysłać wezwanie ( priorytet polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru ) do stawiennictwa u notariusza w określonym terminie ( wcześniej proszę ustalić ten termin z notariuszem ) powiedzmy 20.10.( termin powinien być wyznaczony z odpowiednim wyprzedzeniem ) oraz zastrzeżeniem,iż w razie niestawiennictwa nastąpi odstąpienie od umowy a zadatek zostanie zatrzymany. Wówczas w razie niestawiennictwa kupującej notariusz sporządzi protokół niestawiennictwa a Pani odstąpi od umowy i zadatek zatrzyma. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 października 2022 11:36 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2022 11:36 Obejrzało: 33 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.