Pomoc w napisaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Wycena porady.

Pytanie z dnia 03 lutego

witam od 6 lat pracuje w jednej firmie zatrudniony jestem na czas nieokreślony miejsce pracy to Rogowiec koło Bełchatowa oraz woj. Łódzkie. od roku przebywam w delegacji w Puławach. delegacje i kilometrówkę mam normalnie płaconą. problem polega na tym że chcę się teraz zwolnić i pracodawca nie chce iść mi na rękę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. a ja już mam nagrana drugą pracę. czy jak przedstawię art 55.1 jako mój powód zwolnienia dlatego ze nic nie mam podane w umowie że praca w innym województwie. czy wtedy z dnia na dzień uda mi się zwolnić?? Proszę o kontakt. ewentualnie wycena napisania przez panstwa takiego wypowiedzenia i czy wogole takie cos przejdzie w moim przypadku

Witam, zgodnie z KP: § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Skoro pracuje Pan w delegacji od roku, to trudno będzie uzasadnić nagłe rozwiązanie umowy ciężkim naruszeniem obowiązków przez pracodawcę. W każdym razie Pana oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia będzie zawsze skuteczne, więc na pewno uda się Panu zwolnić. Pracodawcy jednak przysługuje: Art. 61(1) [Roszczenie pracodawcy o odszkodowanie] W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1(1), pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy. Art. 61(2) [Wysokość odszkodowania] § 1. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 61(1), przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Należy zważyć korzyści i ryzyka takiej decyzji.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 lutego 2022 16:03 Zmodyfikowano dnia: 3 lutego 2022 16:03 Obejrzało: 151 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, nie sądzę, aby argumentacja z art. 55 k.p. była odpowiednia. Zgodnie z tym przepisem, musiałoby zostać wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na Pana zdrowie, a pracodawca odmówiłby przeniesienia Pana w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na Pana stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe - jeśli taka sytuacja zachodzi to w porządku. Jeśli zaś Pan nie stawi się do pracy, bo zacznie już uczęszczać do kolejnej, to istnieje ryzyko zwolnienia dyscyplinarnego za porzucenie stanowiska pracy. Proszę rozważyć negocjacje z aktualnym pracodawcą, może znajdziecie Państwo kompromisowe rozwiązanie, np. rozwiązanie umowy nie od razu, ale np. za miesiąc. Pozostaje także poprosić nowego pracodawcę, aby na Pana "zaczekał". W razie pytań zapraszam do kontaktu, adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 lutego 2022 23:31 Zmodyfikowano dnia: 3 lutego 2022 23:31 Obejrzało: 147 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.