Podatek od darowizny.

Pytanie z dnia 15 lipca

Czy ta darowizna jest zwolniona z podatku dochodowego czy Urząd Skarbowy może nagle zażądać podatku?
1. Jesteśmy małżeństwem od 15 lat. Od dwóch miesięcy mamy podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej (notarialnie).
2. Na rachunku bankowym mieliśmy 30 tys zł, które po podpisaniu rozdzielności maż przekazał mi, tak żeby weszły do mojego majątku osobistego – przelewem bankowym na moje konto.
3. (Chyba niepotrzebnie ale) zgłosiliśmy to do US jako darowiznę na stosownym druku SD Z2.
4.US nie reagował wiec podjęłam kontakt z US żeby zapyta czy wszystko w porządku. US zapytał dlaczego ta darowizna jest z rachunku mojego (żony) mojego a nie męża. Że powinna być z rachunku mojego męża. Naszym zdaniem to jest bez znaczenia ponieważ to były środki nasze wspólne.
Reasumując: rachunek z którego dokonano darowizny był na nazwisko żony ale środki finansowe należały do majątku wspólnego znajdowały się tam na długo przed podpisaniem umowy o rozdzielności. Czy US może zażądać podatku?? Czy jak złożymy wyjaśnienia i dostarczymy dokumenty potwierdzające to jednak nie ma takiej możliwości? Jak tak to czy można tę darowiznę skasować? Czy jednak nie będzie to konieczne?

W sprawie konieczne jest przejrzenie dokładniej dokumentów. Rzeczywiście to z jakiego rachunku, na jaki są wysyłane pieniądze oraz co jest w tytule przelewu ma znaczenie. US regularnie kwestionuje takie transakcje. Sądy różnie podchodzą do tego problemu, dlatego konieczne jest przeanalizowanie dokumentów w sprawie - przelewu, aktów zniesienia współwłasności u notariusza, formularza zgłoszenia darowizny itp.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2022 10:53 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 10:53 Obejrzało: 36 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.