Pytanie z dnia 22 października 2015

Od 10 lat płacę za telewizję kablową.Jak w świetle prawa wygląda sprawa abonamentu za RTV?. Co mi grozi za nie płacenie?

Witam, w opłacie uiszczanej kablówce nie ma abonamentu RTV. Korzystając z odbiornika powinniśmy go zarejestrować. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, nie musimy się martwić postępowaniem egzekucyjnym do czasu, gdy w naszym mieszkaniu pojawi się kontroler Poczty Polskiej. Wówczas zostaniemy zobowiązani do rejestracji sprzętu i wydana zostanie decyzja nakazująca nam zapłacić zaległą opłatę równą trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Pamiętajmy jednak o jednym: pomimo posiadania przez pracownika Poczty Polskiej upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych nie mamy obowiązku wpuszczenia go do domu. Zaległości abonamentowe traktowane powinny być jak zobowiązania podatkowe, co oznacza, że przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, co oznacza, że w przypadku niektórych osób zaległości z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV (wraz z odsetkami) sięgają ok. 1500 złotych. Zachęcam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 października 2015 13:00 Obejrzało: 397 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego. W przypadku posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi 195 zł, a za niezarejestrowany odbiornik telewizyjny 645 zł. Jednocześnie informuję, iż ewentualną kontrolę rejestracji odbiorników oraz płacenia abonamentu prowadzic może Poczta Polska. Nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do mieszkania. W razie odmowy sporządza się protokół ze wskazaniem powodu nieprzeprowadzenia kontroli. Ponadto zaległości z tytułu niepłaconego abonamentu przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Wobec powyższego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji moze dochodzic zapłaty zaległyego abonamentu wraz z odsetkami za okres 5 lat wstecz. Pozdrawiam adwokat Karolina Barczyńska

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 października 2015 13:01 Obejrzało: 396 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W przypadku uchylania się od płatności za abonament TV grozi prowadzenie standardowej egzekucji należności pieniężnych w trybie egzekucji administracyjnej. A zatem to komornik skarbowy, a w jego imieniu poborcy podatkowi, są uprawnieni do egzekwowania zaległości z tytułu abonamentu TV i mogą to czynić poprzez przysługujące im na mocy ustawy o egzekucji w administracji środki (m.in. zajęcie składników majątkowych, zajęcie rachunku bankowego itp.) Istnieją jednak zwolnienia od płatności abonamentu (m.in. osoby po 75 roku życia, inwalidzi, emeryci po 60 roku życia, niesłyszący lub niedowidzący, osoby bezrobotne, osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub osoby o niskich kryteriach dochodowych wg ustawy o świadczeniach rodzinnych). Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zaległości z powyższego tytułu przedawniają się po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Należy jednak sprawdzić, czy operator dokonał obowiązku wynikającego z Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. z którego wynika, iż wszystkie dowody zarejestrowania odbiorników RTV straciły ważność w 2008 r., zaś operator publiczny winien był nadać posiadaczom odbiorników nowe numery identyfikacyjne i powiadomić ich o takim fakcie.

Odpowiedź nr 3 z dnia 22 października 2015 13:16 Obejrzało: 393 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.