Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę podczas L4 – czy można odejść bez okresu wypowiedzenia.
Pytanie z dnia 22 czerwca
Witam. Chcem zwolnić sie w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia. Wypowiedznie złożyłam juz tydzień temu nadal nie zostalo podpisane teraz kierownik rejonu zarządzał aby przepisać wypowiedznie za porozumieniem stron i wysyła mnie na urlop dodam ze zwalniam sie przez kierownika sklepu który stosuje sie nie właściwie do pracowników mozna podpiąć pod mobbing obecnie przebywam na l4 czy w tej sytuacji moge nadal zaraz zwolnienia bez okresu wypowiedznia w tybie pilnym
Tomasz R. Weigt Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Tak, złożenie zwykłego wypowiedzenia nie blokuje pracownikowi możliwości wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, jeśli pracownik decyduje się na ten krok z uwagi na zawinione działania pracodawcy. Ponadto, Pani pismo nie musi być przez nikogo z kierownictwa podpisane ani zatwierdzone, aby było ważne. Jednostronne oświadczenie woli pracownika o zakończeniu pracy staje się prawnie skuteczne automatycznie w momencie, w którym dotarło do pracodawcy w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. 2. Podstawą prawną do wypowiedzenia natychmiastowego jest art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy, który mówi o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków wobec pracownika. Niewłaściwe traktowanie, naruszanie godności pracowniczej oraz działania noszące znamiona mobbingu ze strony kierownika sklepu mogą stanowić powód do zastosowania tego artykułu. 3. Należy natomiast odradzić zmianę tego pisma na „porozumienie stron” – godząc się na to, zrzeknie się Pani swoich praw i ochrony. Co więcej, pracodawca nie ma żadnego prawa wysłać Pani na urlop wypoczynkowy w trakcie trwania L4. Zwolnienie lekarskie bezwzględnie zawiesza i uniemożliwia udzielenie urlopu. Dodatkowo, odchodząc z pracy na podstawie art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy, przysługuje Pani od pracodawcy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia, którego Pani nie przepracuje. 4. Aby zamknąć tę sprawę, może Pani sporządzić nowe pismo zatytułowane „Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy”. W jego treści może Pani powołać się na art. 55 § 1(1) Kodeksu pracy i precyzyjnie wskazać przyczyny – opisać konkretne zachowania kierownika sklepu (np. nękanie, niesprawiedliwe traktowanie), które zmusiły Panią do podjęcia tej decyzji i doprowadziły do rozstroju zdrowia. Z uwagi na to, że przebywa Pani na zwolnieniu, pismo to należy wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na oficjalny adres siedziby firmy. Umowa rozwiąże się natychmiast w dniu, w którym przesyłka zostanie doręczona do firmy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Adrian Gajzler Adwokat
Prawnik od sporów prawnych w biznesie i w życiu prywatnym.
Kancelaria Adwokacka, Adrian Gajzler
Chłodna 22A lok. 9/10, 00-891 Warszawa
Szanowna Pani, Z przedstawionego opisu wynika, że sprawa wymaga ostrożnej oceny. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia jest dopuszczalne wyłącznie w przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Sam fakt konfliktu z przełożonym nie oznacza jeszcze automatycznie, że istnieją podstawy do zastosowania tego trybu. Jeżeli uważa Pani, że zachowanie kierownika mogło nosić znamiona mobbingu lub pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym warto dokładnie przeanalizować okoliczności sprawy oraz zgromadzone dowody. Złożenie takiego oświadczenia bez istnienia ustawowych przesłanek może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Jednocześnie należy wskazać, że pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jeżeli nie akceptuje Pani takiego rozwiązania, nie ma Pani obowiązku podpisywania porozumienia wyłącznie dlatego, że proponuje je pracodawca. Zapraszam na konsultację prawną. Po analizie treści złożonego wypowiedzenia, dokumentacji oraz okoliczności dotyczących zachowania przełożonego będę mógł ocenić, czy w Pani sytuacji istnieją podstawy do rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia oraz jakie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze. -- PS. Jeżeli są Państwo usatysfakcjonowani udzieloną odpowiedzią oraz dotychczasowym wsparciem, będę bardzo wdzięczny za pozostawienie krótkiego komentarza na SpecPrawniku oraz w wizytówce Google (link do wizytówki: https://share.google/hf7saPPpyxKEx0Hi5). Zajmuje to dosłownie kilka minut, a dla nas – prawników – ma ogromne znaczenie i realnie pozwala docierać z pomocą do kolejnych osób potrzebujących wsparcia prawnego. Z góry dziękuję. Adwokat Adrian Gajzler
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

