Pytanie z dnia 02 lipca 2018
Mój narzeczony złożył wniosek o unieważnienie ślubu kościelnego. Przez 10 lat był żonaty z inną kobietą, a w zeszłym roku rozwiódł się bez orzekania winy. Ma obecnie 43 lata. Powodem złożenia wniosku o unieważnienie ślubu kościelnego ma być fakt, że jego była żona nie chciała mieć dzieci. Przed ślubem nie było o tym mowy. W trakcie trwania małżeństwa stosowała środki antykoncepcyjne za wiedzą mojego narzeczonego. Proszę o pilną odpowiedź, czy w takiej sytuacji jest szansa na unieważnienie tego małżeństwa i jak długo ( jak wynika z Pana doświadczeń ) proces ten może w praktyce trwać.
Proszę również o odpowiedź, czy osoba, z winy której rozpadło się małżeństwo ( w wyroku cywilnym ) może z mocy prawa kanonicznego ponownie wstąpić w związek małżeński w kościele katolickim?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marta D.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, wszystko zależy od dowodów, jakie narzeczony przedstawi na okoliczność tego, że żona nie chciała mieć dzieci. Długość trwania postępowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest bardzo różna- od około roku do kilku lat. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to wina za rozkład pożycia małżeństwa cywilnego nie ma żadnego znaczenia dla zdolności zawarcia małżeństwa kanonicznego. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.