mieszkanie nabyte w drodze licytacji komorniczej,podatek zaległy

Pytanie z dnia 03 kwietnia

Dzień dobry, zakupiłam nieruchomość wraz z działka rolna w licytacji komorniczej. W Urzędzie Gminy poinformowano mnie że muszę zapłacić podatek od 2015 r gdy z nie był uregulowany. Dlaczego ja muszę opłacić ten podatek? Czy to nie uległo przedawnieniu? Podczas licytacji pytałam czy dom ma jakieś zadłużenia, zapewniano mnie że nie ma.

Nabywca nieruchomości co do zasady nie odpowiada za zaległości podatkowe sprzedającego związane z tą nieruchomością. Co prawda ordynacja podatkowa przewiduje możliwości przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe na osoby trzecie jednak nie ma wprost przepisu odnoszącego się do odpowiedzialności nabywcy nieruchomości. Tylko w przypadku gdy nabywana nieruchomość jest częścią przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego istnieje możliwość przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe na nabywcę o czym stanowi art. 112 ordynacji podatkowej. Nawet jeśli uznać że zakupiona przez Panią działka rolna jest zorganizowaną częścią gospodarstwa rolnego do której znalazłoby zastosowanie art. 112 ordynacji podatkowej to istotną okolicznością jest fakt że nieruchomość została nabyta w postępowaniu egzekucyjnym. Ta okoliczność wyłącza stosowanie art. 112 ordynacji podatkowej. Dlatego też nie widzę podstawy prawnej do tego, aby gmina mogła wyegzekwować od Pani podatki od nieruchomości z okresu sprzed jej nabycia przez Panią. W tym przypadku to są zobowiązania obciążające wyłącznie poprzedniego właściciela nieruchomości.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 kwietnia 2019 22:35:44 Zmodyfikowano dnia: 3 kwietnia 2019 22:35:44 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.