Mieszkanie komunalne. Główny najemca.

Pytanie z dnia 03 lutego

Jestem zameldowana od niedawna u sąsiadki czyli osoby obcej.Jest to mieszkanie komunalne .Co będzie jak sąsiadka umrze..Czy mam prawo tam mieszkać ?Czy dadzą mi mieszkanie zastępcze czy wyrzucą na bruk?

Meldunek nie ma znaczenia dla prawa do mieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 lutego 2022 11:18 Zmodyfikowano dnia: 4 lutego 2022 11:18 Obejrzało: 126 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, sam meldunek w mieszkaniu obcej osoby nie daje praw do zamieszkania po jej śmierci. Zgodnie z Kodeksem cywilnym: "W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą." Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Dopóki jednak trwa stan zagrożenia epidemicznego/stan epidemii - eksmisja nie grozi, bowiem w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Stanowi o tym art. 15 zzu ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 lutego 2022 17:03 Zmodyfikowano dnia: 6 lutego 2022 17:03 Obejrzało: 118 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.