Pytanie z dnia 06 grudnia 2016

Miałam umowe na czas określony do czerwca przyszlego roku, niestety pracodawca zwolnił mnie z dnia na dzień nie uprzedzając i nie zachowując okresu wypowiedzenia. pracowałam miesiące....pracodawca zredukował etat. Dał mi wykorzystać zalely urlop dni. Czy powinien zachowac okres wypowiedzenia, czy zgodne z kp jest wykorzystanie urlopu zaleglego jako okresu wypowiedzenia?

Dzień dobry, proszę sprecyzować czy pracodawca rozwiązał umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia czy też z jego zachowaniem i w okresie wypowiedzenia wykorzystała Pani po prostu zaległy urlop wypoczynkowy? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 grudnia 2016 17:51:53 Obejrzało: 67 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Szanowna Pani, Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa o pracę została wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w którym pracodawca udzielił Pani urlopu. Zgodnie z art. 167(1) Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Oznacza to, iż pracownik w okresie wypowiedzenia ma obowiązek wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracodawca udzieli mu takiego urlopu. Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy jest swobodną decyzją pracodawcy, gdyż może on wypłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop ekwiwalent pieniężny W dniu 22 lutego 2016 r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, określające nowe zasady i terminy wypowiedzenia umów terminowych. Istotne jest jednak ustalenie, czy umowa przewidywała dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem (na podstawie uchylonego już art. 33 Kodeksu pracy). Do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. Przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem okresów wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Staż zakładowy, od którego zależy długość wypowiedzenia, liczony jest od dnia 22 lutego 2016 r. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne. Natomiast jeżeli umowa nie zawierała klauzuli dotyczącej możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas określony w drodze wypowiedzenia pracownik może wystąpić do sądu pracy z pozwem o wypłatę odszkodowania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 grudnia 2016 17:01:23 Obejrzało: 47 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.