Pytanie z dnia 15 lutego

Mam zajecie komornicze na wynagrodzeniu za pracę. Jestem pracownikiem budzetowki. Pracodawca całą trzynasta pensję przelał na konto komornika. Nie dostalam ani zlotowki. Czy miał do tego prawo? Zgodnie z kodeksem pracy o ile mi wiadomo można tak zrobić tylko w przypadku świadczeń alimentacyjnych. To jest pensja o ile mi wiadomo i tak powinna być rozliczana. Zaznaczam że stało się to drugi rok z rzędu.

Dzień dobry, trzynasta pensja jest również traktowana jako wynagrodzenie za pracę, dlatego w stosunku do niej stosuje się ogólne przepisy o egzekucji z wynagrodzenia. Z wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym "13" pensja podlega w całości egzekucji tytułem zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych (art. 87 par. 5 Kodeksu pracy). Uwzględniając fakt, iż mamy do czynienia z potrąceniem należności niealimentacyjnych płatnik powinien zsumować wynagrodzenie zwykłe i trzynastkę (art. 87 par. Kodeksu pracy), przy czym wolna od potrąceń będzie kwota stanowiąca 50% tak ustalonego wynagrodzenia, nie mniej jednak, niż kwota najniższego wynagrodzenia po potrąceniu danin publicznych, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lutego 2017 09:48:54 Obejrzało: 28 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.