Pytanie z dnia 05 grudnia 2016

Mam mieszkanie za dożywocie od rodziców, tata już nie żyje, a mama jest chora na Alzecheimera i jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę mamę oddać do Ośrodka Opiekunczego będąc jej opiekunem prawnym? Czy jeśli moje rodzeństwo nie zgadza się na takie rozwiązanie to czy poniosę tego jakieś konsekwencje i czy mogą ją stamtąd zabrać jeśli ja nie wyrażam na to zgody? Jak według prawa to wszystko wygląda?

Umieszczenie w domu pomocy społecznej osoby ubezwłasnowolnionej wymaga uprzedniego zezwolenia sądu opiekuńczego, jak w każdej ważniejszej sprawie dotyczącej osoby ubezwłasnowolnionej. Aby móc osobę umieścić w domu pomocy społecznej muszą być spełnione ustawowe przesłanki - osoba z powodu wieku lub/i stanu zdrowia nie jest w stanie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb, a nie można jej zapewnić pomocy (ze strony rodziny i w formie usług opiekuńczych) w miejscu zamieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 grudnia 2016 14:51:25 Obejrzało: 64 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.