Majątek wspólny małżonków.

Pytanie z dnia 10 października

Witam. Moja siostra mieszka wraz z mężem i dwójką dzieci. Wspólnie mają wzięty kredyt na mieszkanie. Problem jest w tym, że siostra za wszystko płaci (jedzenie, rachunki, paliwo, utrzymanie dzieci, ewentualne naprawy itd.). Szwagier pracuje tylko na umowę zlecenie, zarabia niewiele i od czasu do czasu zapłaci ratę kredytu i tyle i to jeszcze po terminie. Czasem wogóle nie zapłaci lub płaci tylko pół raty i resztę zobowiązań musi siostra regulować. Nie ma między nimi rozmowy, ani pożycia małżeńskiego od jakiś 2lat. Siostra chciała żeby poszedł z nią do banku i przepisał kredyt na nią, ale odmówił. Szwagier ucieka od rozmowy, fałszywie obiecuje poprawę i nawet nie próbuje iść do pracy żeby wspólnie utrzymywać gospodarstwo domowe tylko wykorzystuje moją siostrę, bo wie że ona za wszystko zapłaci.

Czy siostra może go wyrzucić z domu?
W jaki sposób może go zmusić do dokładania się do życia? I czy jak wezmą rozwód to ona będzie mogła zawnioskować żeby zostać w mieszkaniu z dziećmi, a szwagier żeby się wyprowadził? Bardzo proszę o radę.

Dzień dobry, nie może go wyrzucić z mieszkania. Jeśli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, może złożyć pozew o rozwód i wnieść o zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny. Może też złożyć pozew o zobowiązanie męża do zaspokajania potrzeb utrzymania rodziny. Z ważnych powodów może wystąpić o ustanowienie rozdzielności przez sąd. Jakie jednak działania warto podjąć, będzie można ustalić po rozmowie z siostrą i ustaleniu dokładnego stanu faktycznego, bo teraz nie ma wystarczających danych. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 października 2022 09:09 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2022 09:09 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, z tego co rozumiem to mieszkanie siostry i szwagra jest ich wspólne, więc wyrzucenie go z jego własności nie jest raczej możliwe. Można złożyć pozew o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie w przedmiocie zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Można też w pozwie rozwodowym złożyć wniosek o ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 października 2022 10:58 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2022 10:58 Obejrzało: 23 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.