Licytacja nieruchomości ze współwłasności nieruchomości.

Pytanie z dnia 15 marca 2023

Dzień dobry, mój tata jest właścicielem 2/3 mieszkania. Jego brat,a mój wujek jest właścicielem 1/3 mieszkania. Jego część stała się przedmiotem licytacji komorniczej, ponieważ się zadłużył. Tata usłyszał od komornika, że nie może wykupić tej 1/3 mieszkania, bo jest blisko spokrewniony. Usłyszał też, że mogłabym wykupić ją ja. Czy mogłabym po wykupie przekazać ją rodzicom w darowiźnie?

Dzień dobry, komornik ma rację, zgodnie z art. 976 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w licytacji nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Wynika z tego, że Pani już może. Może Pani potem zrobić darowiznę na rzecz rodziców, ale przed tym rekomenduję zasięgnięcie konsultacji u doradcy podatkowego czy na pewno będzie wszystko ok pod kątem podatkowym (taka darowizna będzie zwolniona co do zasady z podatku, nie wiem natomiast jak jest w przypadku udziału w nieruchomości nabytego w drodze licytacji komorniczej). Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 marca 2023 11:03 Zmodyfikowano dnia: 16 marca 2023 11:03 Obejrzało: 141 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Tak, po zakupie może Pani zrobić z tym co chce. Radzę się zainteresować czy będą chętni w pierwszym terminie licytacji, bo w drugim będzie taniej. Ewentualnie można pomyśleć o odkupieniu długu wujka od wierzyciela, jeśli jest on niższy niż wartość lokalu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 marca 2023 19:55 Zmodyfikowano dnia: 16 marca 2023 19:55 Obejrzało: 139 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.