Kontakty z dzieckiem. Ustalenie miejsca pobytu małoletniego.

Pytanie z dnia 15 maja

Dzień dobry. Czy po rozstaniu z moim partnerem a zarazem ojcem wspólnego dziecka mam prawo znać adres jego nowego miejsca zamieszkania, jeśli były partner będzie miał kontakty z dzieckiem?

Dzień dobry. To bardzo ważne i często pojawiające się pytanie w sprawach rodzinnych – zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka. ✅ Czy masz prawo znać adres ojca dziecka? Tak – masz prawo znać adres zamieszkania ojca dziecka, jeśli dziecko ma z nim kontakty lub jeśli ojciec sprawuje nad nim opiekę w jakiejkolwiek formie. To wynika z: obowiązków rodzicielskich – oboje rodzice mają prawo i obowiązek współdecydować o ważnych sprawach dziecka, a jedną z nich jest to, gdzie i z kim przebywa, prawa do informacji o miejscu pobytu dziecka – jeżeli dziecko przebywa u ojca, masz prawo wiedzieć, gdzie ono jest (art. 113 § 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w powiązaniu z art. 96 KRiO), troski o bezpieczeństwo dziecka – masz prawo zadbać o to, by kontakt nie odbywał się w miejscu niebezpiecznym, zagrażającym zdrowiu lub rozwojowi dziecka. ❌ A co jeśli ojciec nie chce podać adresu? Jeśli ojciec dziecka odmawia ujawnienia adresu, możesz: 🔹 Wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o: uregulowanie kontaktów, zobowiązanie do ujawnienia miejsca, w którym dziecko będzie przebywać, ograniczenie kontaktów (jeśli nie chcesz, by dziecko było zabierane do nieznanego miejsca). 🔹 W uzasadnionych przypadkach (np. przemoc, uzależnienie, złe warunki lokalowe) możesz zawnioskować o to, aby kontakty odbywały się tylko w Twojej obecności lub pod nadzorem kuratora. 🛑 Gdy chodzi o bezpieczeństwo Jeśli istnieją jakiekolwiek podstawy, by sądzić, że dziecko mogłoby być narażone na: przemoc, zaniedbanie, kontakt z niebezpiecznymi osobami (np. partnerem ojca), nielegalne działania, wówczas możesz nie tylko domagać się informacji o adresie, ale również żądać zakazu zabierania dziecka poza wskazane miejsce lub ograniczenia kontaktów. 📎 Potrzebujesz pisma do sądu? Chętnie przygotuję dla Ciebie: Wniosek o zobowiązanie ojca dziecka do podania adresu, Wniosek o uregulowanie lub zmianę kontaktów, Uzasadnienie oparte na Twojej sytuacji i przepisach prawa. ☎️ W razie pytań lub chęci otrzymania gotowego pisma: 507 437 019

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 maja 2025 14:43 Zmodyfikowano dnia: 15 maja 2025 14:43 Obejrzało: 17 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w opisie stanu faktycznego brak jest wielu kluczowych informacji, m. in. wskazania czy kontakty z dzieckiem zostały uregulowane sądowo czy też nie oraz jaki był (i jest) status Pani związku z ojcem Pani dziecka. W Pani pytaniu również domyślam się, że chodzi o aktualny adres zamieszkania Pani partnera - ojca dziecka. Niemniej postaram się dosyć wyczerpująco odpowiedzieć na Pani pytania i wierze, że uda się chociaż częściowo rozwiać wątpliwości. Władza rodzicielska powinna być wykonywana z uwzględnieniem dobra dziecka, co zakłada, że rodzice informują się wzajemnie o istotnych okolicznościach (np. miejscu pobytu dziecka). Jeśli kontakty ojca z dzieckiem odbywają się wyłącznie na podstawie umowy z matką i bez orzeczenia sądowego, matka nie ma osobnego tytułu prawnego do zmuszenia ojca do udostępnienia adresu. Nadal jednak stosuje się art. 113 k.r.o. – oboje rodzice mają prawo i obowiązek kontaktu z dzieckiem. W praktyce matka powinna uzgodnić z ojcem miejsce i formę spotkań. Jeżeli ojciec nie chce ujawnić adresu przy bezproblemowych kontaktach, matka może rozważyć uregulowanie sytuacji sądownie - poprzez złożenie do właściwego Sądu Rejonowego wniosku o ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem. W wydanym postanowieniu końcowym Sąd wprost wskazuje właściwe adresy rodziców oraz drugi rodzic obowiązany jest do każdorazowego informowania drugiego rodzica o zmianie stałego miejsca zamieszkania., a w niektórych przypadkach nawet złożyć ponowny wniosek do Sądu w tym zakresie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 maja 2025 00:39 Zmodyfikowano dnia: 16 maja 2025 00:39 Obejrzało: 9 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.