Kiedy należy zgłosić działalność gospodarczą do sanepidu?

Pytanie z dnia 02 czerwca

Witam,

Czy muszę zgłaszać swoją działalność gospodarczą do Sanepidu, w przypadku gdy jedną z gałęzi firmy będzie sprzedaż dodatków i akcesoriów do pieczenia tortów i ciast, np. masy cukrowe, ozdoby jadalne, posypki, opłatki, barwniki itp.?

Dodam, że wszystkie produkty będą pochodziły z hurtowni czy też od producenta, będą oryginalnie zapakowane itd.

I druga sprawa: czy konieczność zgłaszania do Sanepidu zajdzie w sytuacji, kiedy będę chciał wykonywać wydruki na opłatkach na tort. Opłatki (papiery waflowe i cukrowe) pochodzą od producenta, tusze do drukowania są barwnikami spożywczymi, zakupionymi od producenta (hurtowni), drukarka do wydruków jest specjalnie przystosowana do tego rodzaju działania i posiada certyfikat HACCP.

W tej drugiej sytuacji następuje, siłą rzeczy, mój kontakt z opłatkiem (wyciągnięcie go z opakowania, włożenie do drukarki, wyciągnięcie z drukarki, zapakowanie do woreczka foliowego strunowego).

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.

Pozdrawiam
Darek Morga

Dzień dobry, będzie Pan działał jako "zakład" tj. zgodnie z definicją legalną, przedsiębiorstwo prowadzące jakąkolwiek działalność związaną z jakimkolwiek etapem produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności, dla pierwszego przypadku zajdzie konieczność złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładu, natomiast w drugiej sytuacji - będącej produkcją - może być konieczne zatwierdzenie zakładu przez Sanepid w drodze decyzji administracyjnej, zatem konieczny będzie wniosek o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów na co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem działalności. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 czerwca 2021 16:02 Zmodyfikowano dnia: 4 czerwca 2021 16:02 Obejrzało: 25 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.