Pytanie z dnia 09 maja

Kiedy byliśmy jeszcze małżeństwem mąż, który nadużywał alkoholu ze strachu że mu się coś stanie dokonał aktu darowizny na rzecz naszej wtedy małoletniej córki. Był to dom z działką i trzy niewielkie działki rolne.Nie obdarzył niczym córki z poprzedniego małżeństwa, która na tamtą chwilę nie czuła się w żadnym wypadku pokrzywdzona. Podałam o podział majątku.. (Po rozwodzie) który mi się należał po sprawie sądowej około 110tys.ktorych nie otrzymałam (były mąż zmarł po wyroku z przyczyn alkoholu i zaburzeń) .Kiedy rozwiodlam się z mężem i córka nasza uciekła po roku do mnie, były mąż zaczął naciskać naszą córkę aby podzieliła się z tamtą.. Była pod naciskiem i gotowa wszystko oddać tamtej. Niestety nie doszło do tego z powodu jej wyjazdu za granicę. Kiedy wyjechała były mąż po prawie dwóch latach zmarł. Teraz córka z poprzedniego małżeństwo żąda zachowku. Czy można podważyć darowiznę z powodu zaburzeń poalkoholowych? Rozwijającej się choroby przemocy psychicznej jaką stosował w domu.. Niebieska karta, moje terapie? Dodam jeszcze że córka nasza zrzekła się majątku a jego córka z poprzedniego małżeństwa przyjęła łącznie z moim długiem podziału majątku około 110..tys.Czy to ma jakieś znaczenie dla sprawy jeśli udowodni się jego zaburzenia alkoholowe? Aby polubownie rozwiązać sprawę, ponieważ jego córka z poprzedniego małżeństwa rząda pieniędzy a nie działek. A sprzedaż działek i spłacenie jej będzie bardzo trudne. Córka studiuje a tamta jest mężatką. Samotnie jej pomagam jak umiem nie ma stypendium a ja pracuję dorabiając do najniżej renty. Proszę mi pomóc. Co można zrobić w tej sprawie.. Pozdrawiam serdecznie.
Ewa

Dzień dobry, niestety opis sprawy jest tak niejasny, że ciężko cokolwiek zrozumieć. Kto miałby „podważyć” darowiznę ? Sprawę trzeba dokładnie przeanalizować, zapoznać się z dokumentami i dopiero wówczas będzie można cokolwiek doradzić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2023 11:10 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2023 11:10 Obejrzało: 18 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Rozumiem, że nieruchomości objęte darowizną były własnością wyłącznie pani męża ? Zakładam, że w pani pytaniu o podważenie ważności darowizny chodzi o zwolnienie córki od obowiązku zapłaty zachowku. Istotnie stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji skutkuje nieważnością umowy. Wymaga to jednak opinii biegłego psychiatry- pytanie czy jest jakaś dokumentacja dotycząca leczenia pani męża ?

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 maja 2023 14:35 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2023 14:35 Obejrzało: 17 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.