Pytanie z dnia 15 maja

Jestem zatrudniony na stanowisku kierownika zakładu. Zakład świadczący uslugi remontowe dla przemysłu a właściwie dla jednego klienta, który daje 90% przychodu i tak jest od 25lat. Nasz Zakład jest niedoinwestowany. Źle zarządzany od lat. Średnia wieku pracowników fizycznych to 55 lat. Maszyny kilkudziesięcioletnie. W tej chwili główny klient jest w kryzysie i szykujemy się na cięcia u nas. Będą zwolnienia.
Ja pracuję ponad pół roku. Głównie miałem zająć się rozwojem sprzedaży do nowych klientów ale szybko okazało się, że to miałoby polegać tylko i wyłącznie na mojej pracy jako.... handlowca. Nie dostałem nawet zgody na uruchomienie strony internetowej czyli mam klientom pokazywać lub wysyłać prezentację bo nie mogą nas znaleźć w sieci.

Nie dostałem zakresu obowiązków na początku zatrudnienia. W tej chwili pracodawca chce abym podpisał zakres z datą wsteczną sorzed pół roku. Zakres jest niby ogólny ale nakłada odpowiedzialność za wszystko. Jeden punkt - ważność uprawnień pracowników, jest niespełniony od lat i w ogóle nie wiedziałem, że to moja działka. To jest duża firma i są służby bhp i szkoleniowe, które nie do końca zadbały o ten temat. Podpisanie zakresu ze wsteczną datą obciąży mnie zaniedbaniem tego aspektu. Obawiam się też, że jak podpiszę wstecznie odpowiedzialność za wyniki, które są słabe z uwagi na największy w historii kryzys u głównego klienta, to może to być powód do zwolnienia.

Czy brak zakresu obowiązków w ciągu półrocznej pracy utrudni pracodawcy rozwiązanie umowy? Jak w ogóle zachować się w tej sytuacji? Czy samo stanowisko bez zakresu obowiązków określą moją odpowiedzialność?

Dzień dobry. 1. Trudno to ocenić. Prawdopodobnie nie będzie to stanowić utrudnienia dla pracodawcy. 2. Kwestia ta wymagałaby szerszej analizy. 3. Zakres czynności w formie dokumentu nie jest wymagany. Ewentualna odpowiedzialność pracownika może być w takiej sytuacji kwestią sporną pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jeżeli natomiast podpisze Pan dany dokument, to może Pan przyjąć na siebie większą odpowiedzialność niż wynikałoby to z rodzaju samego stanowiska. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 maja 2023 23:34 Zmodyfikowano dnia: 15 maja 2023 23:34 Obejrzało: 8 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.