Pytanie z dnia 18 stycznia

Jestem w trakcie rozwodu. W domu mieszkalnym, którego jestem współwłaścicielem (współwłasność ustawowa małżeńska) moja niestety jeszcze żona właśnie zarejestrowała jednoosobową działalność gospodarczą (ogólna praktyka lekarska) - jako adres stałego wykonywania działalności. Czy ma do tego prawo bez mojej zgody? Ja się wyprowadziłem półtora roku temu, ale w domu mieszkają moje dzieci. Żona pracuje w szpitalu jako podwykonawca, JDG ma od 2005r.

Tak, Pana żona jest współwłaścicielem tego domu, a zatem służy jej tytuł prawny wobec niego. To z kolei oznacza, że posiada tytuł do lokalu, który zgłosiła, jako siedzibę prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, co czyni to zgłoszenie prawidłowym.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 stycznia 2024 13:25 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 13:40 Obejrzało: 93 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Zarejestrowanie, a tym bardziej prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości stanowiącej współwłasność stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością i Pana żona powinna była uzyskać na to Pana zgodę. 2. Niemniej jednak mogła ona to zrobić bez Pana zgody. Prawo tego nie zabrania. Brak zgody sprawia jednak, że Pana ewentualne roszczenie o przywrócenie wspólnej nieruchomości do poprzedniego stanu będzie miało duże szanse powodzenia przed sądem. Dodatkowo przysługiwać Panu może odszkodowania jeżeli działanie żony skutkuje jakimiś szkodami dla nieruchomości wspólnej. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 stycznia 2024 21:49 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 21:49 Obejrzało: 87 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.