Pytanie z dnia 20 października

Jestem członkiem dużej wspólnoty mieszkaniowej.
Zarząd Wspólnoty zaproponował podjęcie uchwały, by do ważności nowych uchwał liczyły by się tylko głosy oddane za lub przeciw w określonym terminie.(bez względu na ich ilość) Uważam, że taka uchwała jest niezgodna z ustawą o własności lokali, która wymaga większości liczonej wg udziałów.

Czy taką uchwałę mogę z powodzeniem zaskarżyć do Sądu ?

Co do zasady tak jak Pan pisze uchwały właścicieli lokali zapadają większością głosów liczoną według wielkości udziałów. Jednakże od tej zasady wspólnota może wprowadzić wyjątek tzw. głosowanie właścicielskie tj. "jeden właściciel -jeden głos" co wynika z treści art. 24 ust. 2 ustawy o własności lokali. Ten wyjątek może być wprowadzony uchwałą i może dotyczyć tylko głosowania w "określonej sprawie". W wyroku SN z 10.07.2009 r. (II CSK 83/09) wskazano, że niedopuszczalne jest ustanowienie we wspólnocie mieszkaniowej zasady głosowania wszystkich uchwał według reguły "jeden właściciel – jeden głos". Uchwała przewidująca taką zasadę jest nieważna. Jak podkreślił to SN dopuszcza się głosowanie według reguły "jeden właściciel – jeden głos" jedynie w drodze wyjątku,z tym zastrzeżeniem, że specjalna uchwała, przyjmująca taki system liczenia głosów, musi jednocześnie określać indywidualny przedmiot głosowania. Bez wglądu w treść uchwały nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zaskarżenie uchwały zakończyłoby się z powodzeniem.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 października 2018 20:55:49 Zmodyfikowano dnia: 22 października 2018 20:55:49 Obejrzało: 16 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.