Jaka kwota jest wolna od zajęcia komorniczego z umowy zlecenie.

Pytanie z dnia 23 stycznia

Czy jeśli pracuje na umówię zlecenie, a mam komornika. Jest to mój jedyny dochód, powtarzający się cyklicznie co miesiąc każdego dnia miesiąca można jakoś uchronić tą wypłatę? Pozdrawiam Oskar

W przypadku umowy zlecenie co do zasady nie obowiązują ograniczenia egzekucji jak w przypadku umowy o pracę. Komornik może wyegzekwować całość wynagrodzenia. Są jednak pewne wyjątki. Dotyczą sytuacji, w których środki z umowy zlecenie są przelewane regularnie na konto pracownika oraz w których są one niezbędne do życia. Zastosowanie wówczas mają przepisy kodeksu pracy dotyczące potrącenia z wynagrodzenia za pracę i kwoty wolnej od potrąceń. (art. 833 § 21 kodeksu postępowania cywilnego). Potrącenia nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a w przypadku egzekucji alimentów trzech piątych wynagrodzenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 stycznia 2024 20:15 Zmodyfikowano dnia: 23 stycznia 2024 20:15 Obejrzało: 53 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.