Jak wyegzekwować należności?

Pytanie z dnia 30 lipca 2021

Dzień dobry,

Piszę w sprawie uzyskania pomocy w związku z nietypową sytuacją z pracodawcą.
Do dnia dzisiejszego jestem zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Od około połowy 2020 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim (do 04.01.2021r.). Po tym okresie, ze względu na stan zdrowia ponownie przebywałam na zwolnieniu lekarskim (do 23.07.2021r.).
W międzyczasie doszło do sprzedaży firmy i zmiany właściciela. Wszelki kontakt z nowym właścicielem firmy jest niemożliwy - brak adresu e-mail, nr telefonu, brak odpowiedzi na korespondencję listowną.
W związku z możliwością korzystania z zasiłku chorobowego, wypłacanego przez ZUS, pracodawca miał obowiązek złożenia druku Z-3. Zawiera on wszystkie informacje i dane niezbędne Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do wyliczenia należnego zasiłku.
Pracodawca nie wypłacił mi należnego wynagrodzenia chorobowego. Nie złożył druku Z-3, w związku z czym, do dnia dzisiejszego nie otrzymałam z ZUSu zasiłku w odpowiedniej wysokości. Nie odpowiedział na moje pismo ponaglające.
W kwietniu b.r. skierowałam pismo do Państwowej Inspekcji Pracy, w celu weryfikacji nowego właściciela firmy. Inspekcja zakończyła się informacją, że pod adresem widniejącym w KRS, fizycznie firmy nie ma, nic się tam nie znajduje i nikt nie pracuje. Brak informacji o upadku przedsiębiorstwa. Domyślam się, że firma istnieje, jednak wyłącznie na tzw. papierku.
W dniu dzisiejszym nie mam gdzie stawić się do pracy.
PIP zasugerowała, aby zwrócić się z problemem do Sądu pracy.

W obecnej sytuacji chcę, aby pracodawca:
- złożył niezbędny druk Z-3 do ZUSu
- wypłacił mi zaległe wynagrodzenie chorobowe
- bezproblemowo rozwiązał ze mną stosunek pracy
- wydał świadectwo pracy.
Wszystko w formie pisemnej.

Stąd moje pytania: Co zrobić w obecnej sytuacji? Jak wyegzekwować należności? Kierować się bezpośrednio do Sądu pracy? Jak mogę się zwolnić i jednocześnie uwolnić od firmy? Czy będę mogła ubiegać się o wypłatę ekwiwalentu?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.