Jak sprawdzić co wchodzi w skład spadku?

Pytanie z dnia 05 maja

Przed paroma dniami dostałam wypis testamentu (akt notarialny) po mojej babci, która zmarła w styczniu 2025. W dokumencie tym nie ma wzmianki o tym, co wchodzi w skład spadku.
1. W jaki sposób ustalić czy moja babcia była właścicielem ziemi?
2. Jak ustalić czy babcia posiadala konto bankowe. Czy potrzebuje do tego aktu zgonu babci? Czy mam prawo do uzyskania aktu zgonu na podstawie testamentu?
3. Czy jako spadkobierca dziedziczę również ewentualne długi? Jeżeli tak, to jest możliwość sprawdzić to wcześniej?
4. Czy testament może być anulowany / podważony przez osoby wykluczone z dziedziczenia (babcia w akcie notarialnym pozbawila zachowku jednego ze synow)?
5. W treści testamentu jest błędnie napisane moje nazwisko. Pozostałe dane są zgodne. Czy jest to istotny błąd?
6. Do kiedy muszę się zdecydować, czy przyjmuje lub odrzucam spadek?
7. Jakie dokumenty będą potrzebne podczas przyjęcia/odrzucenia spadku?
8. Jeżeli zdecyduje się odrzucić spadek jako spadkobierca testamentowy, czy muszę kolejny raz odrzucać spadek jako spadkobierca ustawowy (zmarły syn mojej babci to mój tata)?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

1. Jak sprawdzić, czy babcia miała ziemię / nieruchomości? Księgi wieczyste (Ekw.ms.gov.pl): Jeśli znasz adres, numer działki lub księgi wieczystej – możesz sprawdzić online, czy i co należało do babci. Starostwo / Wydział Geodezji: Jeżeli nie znasz KW, złóż wniosek o informację z ewidencji gruntów i budynków. Wskaż, że jesteś spadkobiercą i dołącz kopię testamentu oraz akt zgonu. Wydział Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego: Możesz poprosić o pomoc w ustaleniu KW, powołując się na interes prawny (dziedziczenie). --- 2. Jak ustalić, czy babcia miała konto bankowe? Czy potrzebny jest akt zgonu? Tak, potrzebujesz aktu zgonu. Jako spadkobierczyni z testamentu masz prawo do jego uzyskania – złóż wniosek w USC (Urząd Stanu Cywilnego) i dołącz kopię testamentu. Ustalanie kont bankowych: Jeśli podejrzewasz konkretne banki – złóż zapytanie bezpośrednio (z testamentem i aktem zgonu). Jeśli nie wiesz, skorzystaj z tzw. systemu OGNIVO – przez notariusza lub sąd. To centralny system zapytań do banków. --- 3. Czy dziedziczysz długi? Czy można to sprawdzić wcześniej? Tak, dziedziczysz również długi – chyba że odrzucisz spadek albo przyjmiesz go z dobrodziejstwem inwentarza. Nie ma oficjalnego rejestru długów po zmarłym. Możesz sprawdzać: BIK (Biuro Informacji Kredytowej), ZUS, US, KRUS, banki, firmy pożyczkowe (jeśli wiesz, z których korzystała), Złożyć wniosek o spis inwentarza (np. komornik oszacuje majątek i długi). --- 4. Czy testament można podważyć? Może próbować to zrobić osoba wykluczona z dziedziczenia (np. pozbawiony zachowku syn). Musi udowodnić, że: Babcia była niepoczytalna, Testament był wymuszony, sporządzony pod wpływem błędu lub sprzeczny z przepisami. Testament notarialny jest bardzo silny dowodowo – trudno go podważyć, ale nie jest to niemożliwe. --- 5. Błąd w nazwisku – czy unieważnia testament? Jeśli pozostałe dane (PESEL, imiona rodziców, adres) się zgadzają, to błąd nie powinien unieważniać testamentu. W razie potrzeby sąd może stwierdzić, że chodziło właśnie o Ciebie (na podstawie całości dokumentów). Można też spróbować notarialnego sprostowania, jeśli błąd jest oczywisty. --- 6. Do kiedy musisz się zdecydować – przyjęcie czy odrzucenie spadku? Masz 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedziałaś się o powołaniu do spadku (czyli najczęściej – od daty odebrania testamentu). Brak decyzji = przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. --- 7. Jakie dokumenty są potrzebne do przyjęcia lub odrzucenia spadku? Akt zgonu babci, Dowód osobisty, Testament (kopia), Oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie (przyjęcie / odrzucenie). --- 8. Odrzucenie spadku jako spadkobierca testamentowy i ustawowy – czy trzeba dwa razy? Tak. Jeśli Twój ojciec (syn babci) zmarł przed nią, a Ty jesteś jego zstępną: odrzucasz spadek po babci jako spadkobierczyni testamentowa, i ponownie po niej jako spadkobierczyni ustawowa po swoim tacie. Dla bezpieczeństwa warto złożyć dwa oddzielne oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 maja 2025 13:34 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2025 13:34 Obejrzało: 13 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w testamencie nie trzeba wymieniać składników majątku. Zakładając, że ma Pani interes prawny w ustaleniu składu spadku, to może zacząć od przejrzenia dokumentów babci oraz złożyć wniosek o spis inwentarza. Po uzyskaniu notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia/postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, będzie mogła Pani samodzielnie też próbować ustalić skład spadku, np. kontaktując się z bankami, sądem wieczystoksięgowym, itd. Do uzyskania aktu zgonu musi Pani wykazać interes prawny, a więc w tym przypadku konieczność przeprowadzenia postępowania spadkowego. Jeśli w chwili sporządzenia testamentu babcia posiadała zdolność testamentową, a testament zawiera wszystkie wymagane informacje, będzie ważny. Oczywiście syn babci może go kwestionować, ale jeśli nie ma ku temu podstaw, to nie osiągnie zamierzonego skutku. Jeśli natomiast do wydziedziczenia nie było podstaw, albo też zostało ono dokonane bezskutecznie, będzie on uprawniony do zachowku. W skład spadku po babci wchodzą aktywa, ale i pasywa, a więc długi. Jeśli chodzi o błąd w Pani nazwisku, bez analizy testamentu i ustalenia dokładnych szczegółów, nie sposób ocenić czy jest Pani uprawniona do dziedziczenia. Na przyjęcie lub odrzucenie spadku ma Pani 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedziała się Pani o tytule swego powołania do spadku. Jeśli zdecyduje się Pani odrzucić spadek, to powinna jasno oświadczyć czy tylko z testamentu, czy też z ustawy. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat @kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 maja 2025 13:38 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2025 13:38 Obejrzało: 13 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Testament nie musi zawierać katalogu przedmiotów wchodzących w skład majątku. Nie będzie go także zawierać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Odpowiadając na Pani pytania: 1. Poszukiwania można zacząć od sprawdzenia ogólnie dostępnych rejestrów (KW nieruchomości itp.). Po uzyskaniu formalnego potwierdzenia, że jest Pani spadkobiercą (postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt notarialny poświadczenia dziedziczenia) będzie Pani mogła m.in. wnieść o sporządzenie spisu inwentarza spadku przez komornika. 2. W takim przypadku można udać się do dowolnego banku lub SKOK-u i złożyć stosowny wniosek o informację o rachunkach zmarłego z Centralnej Informacji o Rachunkach. Akt zgonu jest co do zasady niezbędny, ale można spotkać się z informacją, że notarialnie poświadczony testament jest wystarczający. Można o to zapytać w konkretnym banku. Dysponując testamentem, w którym jest się wskazanym jako spadkobierca - bez problemu uzyska się akt zgonu spadkodawcy. 3. Tak, długi podlegają dziedziczeniu, przy czym tylko do tzw. dobrodziejstwa inwentarza, a zatem do wartości odziedziczonego majątku. Aby to ograniczenie weszło w życie należy jednak dopełnić formalności, w tym m.in. wnieść o sporządzenie spisu inwentarza spadku przez komornika. Można to próbować sprawdzić przed przyjęciem spadku, ale to dość skomplikowane zagadnienie, które wymaga omówienia. 4. Testament może być unieważniony przez spadkobierców, jeżeli został sporządzony z wadą oświadczenia woli tzn. np. w stanie wyłączającym świadomość lub pod wpływem groźby. 5. Jeżeli można ustalić, że chodzi o Panią na podstawie innych informacji zawartych w testamencie - to nie jest to błąd istotny. 6. Ma Pani na to 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziała się Pani od dowiedzenia się o sowim powołaniu do spadku na podstawie testamentu. 7. Własny dokument tożsamości, akt zgonu spadkodawcy oraz testament. 8. Tak, konieczne będzie tu także odrzucenie spadku z ustawy. Mogą tu pojawić się pewne komplikacje odnośnie terminu na odrzucenie spadku bowiem jest on obliczany inaczej - 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 5 maja 2025 14:42 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2025 14:42 Obejrzało: 8 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.