Fałszywe konto na instagramie. Ochrona wizerunku.
Pytanie z dnia 06 lipca
Dzień dobry,
ktoś stworzył fałszywe konto na Instagramie, które podszywa się pode mnie. Konto nazywa się .......... Użyto mojego zdjęcia profilowego i publikowane są tam sfabrykowane wiadomości, jakobym ja je pisał, co jest nieprawdą. Konto zablokowało mnie, więc nie mogę samodzielnie go zgłosić.
Działania tego konta godzą w moje dobra osobiste, wizerunek i mogą wpłynąć na moją reputację. Chciałbym się dowiedzieć:
1. Jakie dokładnie mam prawa w takiej sytuacji?
2. Czy można to zgłosić na policję i pod jaki artykuł?
3. Czy da się żądać usunięcia tego konta lub przeprosin?
Zależy mi na jak najszybszym działaniu, bo obawiam się, że sytuacja może się pogorszyć.
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Założenie fałszywego konta na portalu społecznościowym podszywającego się pod inną osobę i szkalującego tę osobę stanowi bardzo poważne naruszenia prawa, które można zgłosić organom ścigania (Policja, Prokuratura). 2. Działanie sprawcy może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo podszywania się – art. 190a § 2 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem: „Kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe … w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej – podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.” Inną możliwością jest zakwalifikowane czynu jako zniesławienie z art. 212 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto pomawia inną osobę o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. A jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 3. Organy ścigania mają środki do tego aby doprowadzić do szybkiego zablokowania danego konta, które służy do popełniania przestępstwa. 4. W celu wszczęcia postępowania, w pierwszej kolejności należy spróbować zebrać dowody tzn. zrobić zrzuty ekranu profilu, wpisów, wiadomości. Następnie należy złożyć zawiadomienie na policję lub do prokuratury, powołując się na art. 190a § 2 k.k. oraz art. 212 k.k. oraz złożyć wniosek o ściganie. 5. Można także dochodzić roszczeń na drodze cywilnej tj. można wystąpić do sądu z pozwem o: zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych (art. 23 i 24 K.c.),a także o usunięcie skutków naruszeń: zablokowanie, usunięcie konta, przeprosiny itp. Aby jednak złożyć pozew konieczna jest znajomość danych adresowych osoby do której należy konto. To zaś będzie można ustalić w postępowaniu karnym. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Dzień dobry, Przysługuje Panu prawo do ochrony dóbr osobistych (wizerunek, dobre imię). Może Pan złozyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. art. 190a § 2 k.k. Kodeksu karnego. Może Pan również wnieść cywilny pozew o naruszenie dóbr osobistych, żądać usunięcia konta, przeprosin oraz zadośćuczynienia lub odszkodowania. Zapraszam do kontaktu w celu podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.