Faktura za wykonaną usługę.

Pytanie z dnia 28 lipca

Szanowni Państwo, jako Fundacja zawieramy umowy o dzieło ze studentami np z tytułu wykonania grafik do social mediów lub ulotek. Czy jeśli student nie prowadzi działalności gospodarczej to ma wystawiać fakture mimo to? Czy przy rozliczeniu umowy o dzieło faktura wystawiona przez Wykonawcę jest konieczna? I ostatnie pytanie, czy dobrze pamiętam, że jest jakiś limit kwoty miesięcznej do której można wystawiać faktury nawet jak nie ma się zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej?
Będę wdzięczna za pilną odpowiedź.

Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej wystawia rachunki, nie faktury. Wykonanie umowy na rzecz 1 podmiotu nie musi być działalnością gospodarczą. Jeżeli umowa o dzieło będzie wykonywana często - student powinien ocenić, czy nie zachodzi przypadek prowadzenia działalności gospodarczej, tj. prowadzenia działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły. Tym bardziej jeżeli studen świadczy usługi na rzecz więcej niż 1 podmiotu (np. kilku fundacji) W takim przypadku, powinien założyć działalność gospodarczą. Tak istnieje próg kwotowy poniżej, którego można prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną - nieco na ten temat pod linkiem - https://interviewme.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana?utm_source=google&utm_medium=&utm_campaign=16719699561&utm_term=&network=x&device=c&adposition=&adgroupid=&placement=&utm_source=google&utm_medium=&utm_campaign=16719699561&utm_term=&network=x&device=c&adposition=&adgroupid=&placement=&gclid=Cj0KCQjw54iXBhCXARIsADWpsG8hEhNS5RsXTs0nKJ97NgJOZWU5zFwaTjljGFele1U9inhwS3O62rcaAg67EALw_wcB Prowadzę osbługę prawną między innymi fundacji. Jeżeli macie Państwo więcej wątpliwości prawnych zapraszam do rozważenia wsparcia prawnego w postac abonamentu. Z Poważaniem r.pr. Paweł Kowalski

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 lipca 2022 13:03 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2022 13:03 Obejrzało: 30 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.