Pytanie z dnia 06 września 2018

Dzień dobry

Jestem współwłaścicielem sp. zo.o. zarówno członkiem zarządu posiadam 50% udziałów tyle samo ma mój wspólnik który jest jednocześnie prezesem.
Od jakiegoś czasu w spółce dochodzi do kłótni i niedomówień, wspólnik posiada inna firmę niema czasu aby przebywać w firmie, wiec do pracy w firmie oddelegował zonę i udzielił jej szczególnego pełnomocnictwa do zajmowania sie sprawami firmy. jako wspólnik nigdy nie akceptowałem tego pełnomocnictwa natomiast żona wspólnika przyjeżdża do firmy wystawia faktury zajmuje sie pracami biurowymi, czy może pełnić takie zadania? Spółka ma reprezentację łączną. jednakże powoli jej też brakuje czasu i tak naprawdę cała firma jest na mojej głowie, ja zajmuje sie sprawami produkcji,zamawianiem towarów odpowiadaniem na zapytanie, fakturowaniem itd. Jestem dyspozycyjny dla firmy 24 h a firma jes dla mnie jak moje dziecko ponieważ w rozwój i rozkręcenie włożyłem cale swoje serce wiedzę i czas.
Pomysł założenia firmy baza klientów i wiedza były moje. Spółka jest na rynku od 5 lat, przynosi dochody niema długów na bieżąco opłaca wszystkie zobowiązania ma oszczędności..
Aktualnie zastanawiam sie nad sprzedażą udziałów wspólnikowi bądź osobie trzeciej, nie jest wymagana zgoda spółki na sprzedaż udziałów lub nad wystąpieniem do sądu z wnioskiem o rozwiązanie spółki aczkolwiek zależy mi na czasie, ponieważ chce otworzyć własną działalność i pracować na swój rachunek.
Czy mogę sprzedać udziały mojej partnerce mieszkamy ze sobą mamy dziecko nie mamy ślubu ani wspólnoty majątkowej. czy jeśli nabędzie te udziały a ja otworze własną działalność tej samej branży nie zajdzie jakiś zakaz konkurencji lub coś podobnego i możemy mieć z tego powodu jakieś kłopoty i nieprzyjemności?
Proszę o pomoc i z góry dziękuje
Pozdrawiam

Dzień dobry, to członkowie zarządu są zobowiązani do niepodejmowania działalności konkurencyjnej. Jeśli umowa spółki (lub odrębna umowa wspólników) nie stanowi inaczej, wspólnicy nie mają takiego zakazu. Jeśli jest Pan zarówno wspólnikiem, jak i członkiem zarządu, zakaz Pana obejmuje. Proszę skonsultować z adwokatem potencjalne kroki, jakie powinien Pan podjąć, aby rozwiązać sytuację w sposób korzystny dla siebie. Kontrowersyjne jest jednoosobowe umocowanie tej Pani do działania, skoro macie Panowie reprezentację łączną. Warto się również temu bliżej przyjrzeć.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2018 22:22 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2018 22:22 Obejrzało: 532 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sprawa wymaga omówienia. Jeśli byłby Pan zainteresowany to proszę o kontakt w poniedziałek

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 września 2018 10:27 Zmodyfikowano dnia: 8 września 2018 10:27 Obejrzało: 520 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.